Sequential switching shunt regulator design for geo orbit meteorological satellite
Geo orbit meteorolojik uydu için sıralı anahtarlama şant regülatör tasarımı
- Tez No: 835011
- Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde jeosenkron orbitte yer alan uydular haberleşme, gözlem, bilimsel araştırma ve meteoroloji gibi farklı misyonlarda tercih edilmektedir. Elektrik Güç sistemleri, uyduya ait sistemlerin enerji ihtiyacını karşılayan önemli ekipmanlardan biridir. Elektrik Güç Sistemlerinde uygun topoloji seçimi, ekipmanın verimliliği ve görev ömrü için oldukça kritiktir. Bu tez kapsamında gereksinim isterlerine göre uygun topoloji seçimi yapılmıştır. Daha sonrasında seçilen güç topolojisine uygun mimari oluşturulmuş ve analiz edilmiş ve doğrulanmıştır. Uzay şartları, diğer tasarım koşullarına göre oldukça farklı ve zorludur. Bu zorluğun ilk nedeni vakum ortamıdır. Uzay ortamında atmosfer bulunmadığı için vakum ortamı hakimdir ve bu durum malzeme ve ekipmanların karakteristik özelliklerinden daha farklı davranabileceği anlamına gelir. Bir diğer zorluk ise radyasyondur. Uydular ve ekipmanları çok yüksek seviyede radyasyona maruz kalmaktadır. Dünya yörüngesinden uzaklaştıkça maruz kalınan ışın çeşitliği ve yoğunluğu artmaktadır. Bu tarz nedenlerden dolayı tasarımda dikkat edilmesi gereken önemli çevresel faktörler bulunmaktadır. Tezin ilerleyen kısımlarında, güç elektroniği uygulamalarında tercih edilen malzemelerin güvenilirliğini arttırmak ve çevresel faktörlere en dayanıklı hale gelebilmeleri için gereken prosedürler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, satellites in geosynchronous orbit are preferred for different missions such as communication, observation, scientific research and meteorology. Electrical power systems are one of the critical systems that provide needed energy for the satellites. Appropriate topology selection for electrical power systems is crucial since it affects mission, efficiency and lifetime. Within the scope of this thesis, appropriate electrical power system topology was selected according to the requirements set. Afterwards, architecture defined and analyzed and confirmed. Space conditions are quite different and challenging compared to other design conditions. The first reason for this difficulty is the vacuum environment. Since there is no atmosphere in the space, the vacuum environment dominates, and this means that components and equipment may behave differently from their characteristics. Another challenge is radiation. Satellites and their equipments are exposed to a very high level of radiation. As satellites move away from the Earth's orbit, the variety and intensity of the rays that they are exposed to increase. For such reasons, there are very important environmental factors that should be considered in design. In the following parts of the thesis, the procedures required to increase the reliability of the components preferred in power electronics applications and to become the most resistant to environmental factors are examined.