Su topu oyuncularında thrower's ten egzersiz programının omuz esnekliği, stabilitesi ve kuvveti üzerine etkisi
  1. Tez No: 835012
  2. Yazar: BURAK ASAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÖZÜNLÜ PEKYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, su topu oyuncularında thrower's ten (T10) egzersiz programının omuz esneklik, stabilite ve kuvvet üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 13-25 yaş aralığında 15 kadın ve 31 erkek toplam 46 su topu sporcusu dahil edildi. Randomize olacak şekilde bireyler T10 (n=22) ve kontrol grubu (n=24) olarak ikiye ayrıldı. T10 grubundaki sporculara 10 hafta boyunca, haftada 3 kez, her egzersiz 2x10 tekrar olacak şekilde T10 egzersizleri yaptırıldı. Kontrol grubundaki sporculara ise haftalık su topu antrenmanlarına ek bir egzersiz verilmedi. Çalışmadan önce ve sonra olmak üzere sporcuların, üst ekstremite internal ve eksternal rotasyon kuvveti izokinetik dinamometre ile, omuz stabiliteleri kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilite testi (KKZÜEST) ile ve omuz esneklikleri ise omuz eklemi internal ve eksternal rotasyon hareket esnekliği testi yardımıyla ölçüldü. T10 ve kontrol grubunun değerleri karşılaştırıldığında, 180°/s açısal hızda dominant olmayan ekstremitedeki eksternal rotasyon kuvveti istatistiksel olarak anlamlı ve kontrol grubu lehine çıktı (p=0,024) ve geri kalan kuvvet ölçümlerinde gruplar arası anlamlı bir fark gözlenmedi. KKZÜEST değerleri incelendiğinde ortalama dokunuş skoru (p=0,045) ve normalize skor (p=0,029) gruplar arası değerleri T10 lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenirken güç skorunda gruplar arası anlamlı bir fark gözlenmedi (p=0,088). Esneklik değerlerinde ise gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). T10 grubu egzersiz öncesi ve sonrası değerler incelendiğinde 60°/s ve 180°/s açısal hızlarda dominant olmayan ekstremitede internal rotasyon kuvvet değerleri hariç (p0,05). Kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilite testine yönelik bütün parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenirken yüksek etki değerleri (Cohen d>0,8) dikkat çekti.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effect of thrower's ten (T10) exercise program on shoulder flexibility, stability and strength in water polo athletes. A total of 46 water polo athletes, 15 female and 31 male, in the 13-25 age range were included in the study. Individuals were randomly divided into T10 (n=22) and control group (n=24). Athletes in the T10 group were given T10 exercises 3 times a week for 10 weeks, each exercise being 2x10 repetitions. Athletes in the control group were not given any additional exercise to their weekly water polo training. Before and after the exercise, the upper extremity internal and external rotation strength of the athletes was measured with isokinetic dynamometer, the shoulder stability was measured with the closed kinetic chain upper extremity test (CKCUEST), and the shoulder flexibility was measured with the help of the shoulder joint internal and external rotation motion flexibility test. When the values of T10 and control groups were compared, the external rotation force in the non-dominant extremity at 180°/s angular velocity was statistically significant and in favor of the control group (p=0,024), and no significant difference was observed between the groups in the remaining strength measurements. When the CKCUEST values were examined, a statistically significant difference was observed in favor of T10 in the average touch score (p=0,045) and normalized score (p=0,029) values between the groups, while no significant difference was observed between the groups in the power score (p=0,088). There was no statistically significant difference between the groups in flexibility values (p>0,05). When the values before and after the exercise in the T10 group were examined, it was not found statistically significant (p>0,05) although there was an increase in the remaining strength values, except for the internal rotation force values in the non-dominant extremity (p>0,05) at angular speeds of 60°/s and 180°/s. While statistically significant difference was observed in all parameters of CKCUEST, high effect values (Cohen d>0,8) drew attention.