حاشية على شرح الدردير لتحفة الإخوان في علم البيانللإمام أحمد بن محمد الصاوي(ت 1241ه)دراسة وتحقيق
Şeyh Ahmed b. Muhammed es-Sâvî'nin (ö. 1241) 'Şerhu'd-derdîr li tuhfeti'l-ihvân fî ilmi'l-beyân' adlı eser üzerine yaptığı haşiyenin tahkik ve incelemesi
  1. Tez No: 835020
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULKAREEM YOUSIF AL-AMERI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Fıkıh Alimi Ahmed b. Muhammed es-Sâvî'nin (ö. 1241H.)“Şerhu'd-Derdîr li Tuhfeti'l-İhvân fî İlmi'l-Beyân”Adlı Esere Yazdığı Haşiye, bu alanda yazılan en önemli kitaplardan biri kabul edilir. Bu eser aynı zamanda, Hicri 13. Asırda Belagat ve Beyan İlmi ile uğraşan öğrencilere okutulmak üzere kararlaştırılan kitaplardan biri idi ve yeni başlayan öğrencilere okutuluyordu. Bu Haşiyede yazar, okuyucunun kafasını karıştıran şeyleri açıklığa kavuşturmakta, asıl metindeki müşkilleri ele almakta ve açıklamalarda bulunmaktadır. Ayet, hadis ve şiirlerden istişhad yapmaktadır. Konu ile ilgili diğer alimlerin sözlerinini de alıntılamaktadır. Haşiye, sorunların ve ihtilafların arz edilmesi, bunların tartışılması, cevaplarının verilmesi, çeşitli uyarıların yapılması... gibi hususlardan da hali değildir. Bu tezde yaptıklarıma gelince, önce nüshaları araştırdım. Fakat sadece bir nüsha buldum. Bu nüsha, müellifin bizzat kendi el yazması idi. Onu açığa çıkardım. Bu metni asıl kabul ettim. Haşiyedeki metinleri ve ibareleri bu asıldaki ilgili yerlere irca ettim. Ayetleri çıkardım. Osmanlıcalarını belirledim. Hadisleri tahric ettim. Şiir beyitlerini de çıkardım. Onların sahiplerini buldum. Kitabların bazı sözlerin sahiplerini de belirledim. Bütün bunardan sonra sonuçları yazdım. Ulaştığım sonuçlar şunlardır: Şeyh Savi, te'lif konusunda çok verimli birisidir ve bütün alanlarda eser vermiştir. Bunlardan birisi de Belagat İlmi'dir. Onun bu özellikklerine, bu bereketli ve başarılı Haşiyesinin tahkik ve incelemesini yaparken ben de bizzat şahit oldum. Bu fikir bende, kitabının başından sonuna kadar, onun ilmi meseleleri arzetme ve inceleme konusundaki çok başarılı ve yaratıcı özellikleri sebebiyle oluşmuştur. Onun bu kitabı, bazı talebelerinin isteği üzere yazılmıştır. Çok kıymetli bilgiler ihtiva etmektedir. İlme yeni başlayanlar için hazırlanmış bir kitaptır. Çünkü konuları fazla teferruatlandırmamaktadır. Bununla beraber, Belagat İlminin hemen bütün konularında yeterli açıklama ve inclemeleer ardır. Bu tezimizde biz Haşiye sahibinin onemli bir metodunu da ortaya koyduk. Yazar, ilmi konuların çoğunda, Abdulkadir El-Cürcani'ni Ta'rifât'ına ve onun şerhlerine dayanmakatadır. Ondan sonra Es-Sekkaki ve El-Kazvini'ni den istifade etmektedir. Bundan dolayı kitap, kapsamlı ilmi konularla doludur. Bu kitap ayrıca yazarın asrındaki Belağat Yazarlığı'nın bir örneğini teşkil etmektedir. İlmi konuların hocaları tarafından öğrencilere hangi metotla öğretildiğinin bir resmini de oluşturmaktadır. Bütün bunardan sonra, önerilerimi şu şekilde sıraladım: İslam Kültürünün bize miras bıraktığı kitaplara büyük özenle sahip çıkmlayız. Çünkü onlar; bu büyük kültürün ham maddeleri mesabesindedir ve kültür kimliğimizi oluştururlar. Hasseten de Belagat kitaplarına ve Haşiylerine önem vermemiz gerekir. Çünkü onlar, Alimlerin ve öğrencilerin, ilmi konuları tam bir şekilde ortaya koymalarına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Annotation Written By The Jurist Sheikh Ahmed Bin Muhammed Al-Sawy (D. 1241 H.) On the Work Titled“Şerhu'd-Derdîr Li Tuhfeti'l-İhvân Fî İlmi'l-Beyân”, is considered one of the most important books written in this section, and this book is one of the books prescribed for teaching students engaged in Balagat in the thirteenth century AH. To teach the beginners, the sheikh worked through his comments to clarify what is confusing to the reader, and the sheikh presented the issues in the cap, and explained what he said about them, citing verses, hadiths, and poetic verses, and he intended to support his saying by quoting scholars in this section, and the Annotation is not devoid of warnings and presentation issues and disputes, discuss them and give an answer to them. As for my work, I searched for copies, and I found only one copy, which is in the author's handwriting, so I worked on transcribing it, fixing the text, commenting on the text in the footnotes, from commenting on the words, fixing the verses and writing them in the Ottoman drawing, extracting the hadiths, extracting the poetic verses and attributing the poetry to its poets,attributing the sayings to their authors and the books. After that, I put a conclusion in which there are results; Sheikh Al-Sawy is considered one of those who have abundant and praiseworthy luck in the field of composition. Through investigation and study, the sheikh's capacity in the science of Balagat became clear to me, and this was through his handling of footnotes and his presentation of issues. Al-Sawy was creative in his presentation of scientific material from the beginning of his book to its end. The book was written at the request of some students, and the book was full of valuable information, by presenting scientific issues and alerts. The book is designed to teach beginners. Because he did not detail the saying in it, but nevertheless it is useful for the end to see some scientific materials in the generality of rhetoric. The book presents an important aspect of authorship in the way of footnotes. It became clear through the investigation that the sheikh relied in most of his scientific material on the definitions and explanations of Sheikh Abd al-Qaher al-Jurjani in his books, and then al-Sakaky and al-Qazwiny, so the book was full of comprehensive scientific material. The book gives a picture of authorship in the science of Balagat in the era of the author, and how scientific material is presented by scholars to students. After that, I wrote recommendations: As for the recommendations: Take care of Islamic heritage books, because they are the raw material for this culture and it preserves its identity. Taking care Balagat books and their annotations because they help students and scholars to extract scientific material clearly.