حاشية على شرح الـمنهج لنور الدين الـزَيَّادي (ت: 1063هـ) [من كتاب الـشركة الى كتاب الوقف](دراسةً وتحقيقاً)
(Hicri 1063) yılında vefat eden Nureddin ez-Ziyadi'nin [Şirket defterinden vakfiye defterine] metodoloji açıklamasına ilişkin bir dipnot, inceleme ve inceleme
  1. Tez No: 810207
  2. Yazar: MOHAMMED SALIM MOHAMMED SABAAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  6. Anahtar Kelimeler: (fıkıh - Noureddine Al-Ziyadi - Al-Shafi'i - dipnot - el yazması), (jurisprudence - Noureddine Al-Ziyadi - Al-Shafi'i - footnote - manuscript
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Fıkıh ilmi, bütün İslam ilimleri arasında yeri ve derecesi yüksek olup, bütün ilimleri içinde barındıran en önemli ve en kuvvetli direk ve temellerden biri olarak kabul edilir. öyleyse fıkıh, Cenâb-ı Hakk'ın Kitabı'nın, Resûlü'nün Sünnet'inin ve sahabe fakihlerinin sözlerinin anlamlarının açıklanmasında, anlaşılmasında ve insan kabiliyeti ölçüsünde Allah'ın muradına göre durulmasında önemli bir dayanaktır; İlim ve irfan sahibi âlimlerin fıkhı ele alması ve fıkhî meseleler ortaya koyması önemlidir. Çünkü fıkıh ilmi, ilimlerin hürmetinedir ve bunların en şereflisi şeref ve izzet meşalesidir. Ve Cenâb-ı Hak bana muvaffakiyet verdikten sonra, kütüphanelerin raflarında el yazması olduktan sonra metodolojiyi anlatan önemli dipnotlardan çok önemli bir dipnot olan bu değerli kitabı ortaya çıkarabildim. Çalışmanın ardından, elyazmalarının kazılmasının ve sayfalarındaki tozun beyaz ellerle temizlenmesinin önemi, bu emaneti en eksiksiz ve optimal şekilde iletme konusunda bu büyük sorumluluğu omuzlarında taşıyan araştırmacıların temsil ettiği azim ve akılla ortaya konulmuştur. Tefsir ilmi, biz Müslümanlar olarak en çok özen göstermemiz gereken ilimlerden biridir ve İslam kütüphanelerinin, İslam dünyamızdaki ileri âlimlerin kitaplarında yer almayan bilgilerini ön plana çıkarmaları gerekir ve bu mesaj iki bölüme ayrıldı: Birinci bölüm: inceleme bölümü: Bu bölüm iki bölüme ayrılmıştır ve birinci bölümde yazarların hayatı (matin ve tefsir), ikinci bölümde kitabın tanımı ve yazarın yaklaşımı ele alınmıştır. İkinci bölüm: kitap doğrulama bölümü: Kitabın nüshası ve doğrulaması, ekleme veya çıkarmanın iki versiyonu arasındaki farkların kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
The science of jurisprudence has a place and a high degree among all Islamic sciences, and it is considered one of the most important and strongest pillars and foundations that contains all sciences. so jurisprudence is an important basis in explaining and understanding the meanings of the Book of God Almighty, the Sunnah of His Messenger and the sayings of the jurists of the Companions, and standing in terms of what God wants, as far as human ability; It is important to take care of jurisprudence by scholars who have knowledge, wisdom and to devise jurisprudential issues, because the science of jurisprudence is for the sake of the sciences and the most honorable of them is a beacon of honor and glory. And after God Almighty gave me success, I was able to produce this valuable book, which is a very important footnote from the important footnotes on explaining the methodology after it was a manuscript on the shelves of libraries. And after the study recommended the importance of excavating the manuscripts and clearing the dust from their pages with white hands, determination and minds represented by those investigators who carried on their shoulders this great responsibility in conveying this trust in the most complete and optimal way as they could, the science of investigation is one of the sciences that we as Muslims must take great care of it, and that Islamic libraries need to highlight the knowledge of the advanced scholars in our Islamic world, which did not appear from their books, and this message was divided into two parts: The first section: the study section: This section was divided into two chapters, and the first chapter dealt with the life of the authors (Matan and commentary), and in the second chapter, the definition of the book and the author's approach. The second section: the book verification section: In it is the copy of the book and its verification, with proof of the differences between the two versions of addition or omission.