Ortaokul birinci sınıfa devam eden iş eğitimi dersi alan ve almayan çocukların yaratıcılıklarının incelenmesi
A Study on the creativity of secondary school first grade students attending and unattending the job training course
  1. Tez No: 83504
  2. Yazar: BERRİN KARSLI (TUNA)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORTAOKUL BİRİNCİ SINIFA DEVAM EDEN İŞ EĞİTİMİ ALAN VE ALMAYAN ÇOCUKLARIN YARATICILIKLARININ İNCELENMESİ Berrin KARSLI (TUNA) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilhn Dalı Danışman : Doç. Dr. Neriman ARAL Jüri : Doç. Dr. Gelengül HAKTANIR Jüri : Doç. Dr. Fulya TEMEL Bu araştırma, iş eğitimi alan ve almayan çocukların yaratıcılıklarının saptanması ye cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne-baba öğrenim durumunun çocukların yaratıcılık düzeyleri üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığının belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Ankara îi merkezinde bulunan Çankaya Lisesi ve Ayrancı Lisesinin orta birinci sınıfına devam eden 80 çocuk ile Ulviye Fenmen ve Mecidiye İlköğretim okullarının altıncı sınıfına devam eden 80 çocuk olmak üzere toplam 160 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, çocuklar ve aileleri hakkındaki genel bilgileri elde edebilmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ile çocukların yaratıcılık düzeylerini belirleyebilmek amacıyla“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Sözel Kısım A Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde varyans analizi testlerinin yanısıra, farklılığın hangi değişkenden kaynaklandığını saptayabilmek için Duncan Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; iş eğitimi almanın yaratıcılığın akıcılık, esneklik ve orjinallik boyuttan üzerinde anlamlı (P0.05). İş eğitimi almanın yaratıcılığın akıcılık (P0.05). Doğum sırası değişkeninin çocukların yaratıcılığın akıcılık boyutu üzerinde anlamlı bir farklılığa neden olduğu bulunurken (P0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE CREATIVITY OF SECONDARY SCHOOL FIRST GRADE STUDENTS ATTENDING AND UNATTENDING THE JOB TRAINING COURSE Berrin KARSLI (TUNA) Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL Jüri : Assoc. Prof. Dr. Gelengül HAKTANIR Jüri : Assoc. Prof. Dr. Fulya TEMEL This research was carried out to determine the effects of variables such as sex, birth order, number of siblings, education of the parents on creativity levels uf children and also to determine the creativity of the children attending and unattending the job Training Course. The study covered total 160 children, 80 of which attending Ulviye Fenmen and Mecidiye Secondary School, and 80 of which attending Çankaya Lycee and Ayrancı Lycee.“Personal Inventory Form”to gather the over all information on the children and their parents and“Torrance Creative Thinking Verbal Test Type Form A”to determine the creativity levels of the children were used. The Variance Analysis Test was used to evaluate the statistical facts. In addition, The Duncan Test was used to determine the variable causing difference. Research findings indicated that attending the job training course was significantly effective (P0.05). Attending the job training course was significantly effective (PO.01) on the fluency and flexibility (P0.05) on all of the dimensions of creativity. The birth order was significantly effective (P0.05). Occupation of mother caused significant difference (P0.05) on all dimensions of creativity.