Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalıklarının belirlenmesi
Determining the awareness of secondary school 8th grade students towards sustainable living
- Tez No: 876190
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada 8. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalıklarının belirlenmesi ve farklı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri içerisinde yer alan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Akgül ve Aydoğdu (2020) tarafından geliştirilen 3 boyutlu 3'lü likert tipinde toplam 20 maddeden oluşan ortaokul öğrencileri için“Sürdürülebilir Yaşama Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu bölgesinde bulunan ve uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen toplam 31 ortaokulda öğrenimine devam eden 503 kız, 477 erkek olmak üzere 980 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde IBM-SPSS 22 programı kullanılmıştır. Araştırmada kız öğrencilerin farkındalık düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu, ilçe merkezinde yaşayan öğrencilerin farkındalık düzeylerinin köy ve kasabada yaşayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Anne ve baba eğitim seviyesinin düşük olduğu durumlarda öğrencilerin farkındalık düzeylerinin de düşük olduğu görülmüştür. Birinci dönem fen bilimleri dersi karne notları yüksek olan öğrencilerin sürdürülebilir yaşam konusunda farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğu, düşük notlara sahip öğrencilerin ise sürdürülebilir yaşam farkındalık düzeylerinin daha düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the awareness of 8th grade students towards sustainable living and to examine them according to different variables. The descriptive survey model, which is among quantitative research methods, was used in the study. In the study, the 'Awareness Scale for Sustainable Living' for secondary school students consisting of a total of 20 items in 3-dimensional 3-point Likert type developed by Akgül and Aydoğdu (2020) was used as a data collection tool. The sample of the study consists of 980 8th grade students, 503 girls and 477 boys, who continue their education in a total of 31 secondary schools located in the Central Anatolia region in the 2021-2022 academic year and determined by convenience sampling method. IBM-SPSS 22 programme was used to analyse the data obtained from the study. In the study, it was determined that the awareness levels of female students were higher than male students, and the awareness levels of students living in the district centre were higher than those of students living in villages and towns. In cases where the education level of the mother and father was low, the awareness levels of the students were also found to be low. It was determined that students with high grades in the first semester science course report card had higher levels of awareness about sustainable life, while students with low grades had lower levels of awareness about sustainable life.