Kadın deneyimi olarak beden
Body as a woman's experience
  1. Tez No: 835073
  2. Yazar: AYLİN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL SALMAN YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, kadınların gündelik hayat içerisinde bedenlerini nasıl deneyimledikleri üzerinde durulmuştur. Kadınların beden deneyimleri, toplumsal cinsiyet perspektifiyle incelenmiş ve kadınların günlük yaşam deneyimlerine odaklanılmıştır. Bu nedenle araştırma kapsamında kadınların egemen toplum yapısı içerisinde toplumsal cinsiyet rollerinden ve kimliklerinden kaynaklı bedenlerini toplumsal hayatta ve diğerleriyle ilişkilerinde nasıl dönüştürdüğü araştırılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak, görüşme yapılan kadınların beden deneyimleri mekân, cinsellik, tıbbileştirme ve güzellik kavramları bağlamında ele alınmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve derinlemesine görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında tezin örneklemini İzmir'de yaşayan farklı demografik özelliklere sahip dokuz kadın oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme formları ile yürütülen görüşmelerden elde edilen ses kayıtları katılımcıların izni dahilinde deşifre edilmiştir. Elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu noktada tezin önemini kadınların yaşadıkları beden deneyimleri oluşturmaktadır. Fenomenolojik bir bakış açısı kullanılarak, kadınların günlük yaşamdaki bedensel varoluşlarına odaklanılmıştır. Toplumsal cinsiyet normlarının ve rollerinin kadın bedenini nasıl etkilediğine dair önemli bulgular elde edilerek özellikle kamusal mekânlarda karşılaşılan sorunlar ve cinselliğin toplumsal değerlerle ilişkisi üzerinde durulmuştur. Toplumsal cinsiyet perspektifiyle değerlendirildiğinde, sağlık alanında uygulanan eşitsizlik politikaları kadın bedeni üzerinden belirginleştirilerek birçok sağlık sorunu, özellikle kadın bedeni üzerinden, görünür hale getirilmiştir. Böylece kadın bedeni her dönemde sınırları çizilen bir alan olmuştur. Bu sınırları anlamak için görüşme yapılan kadınların beden deneyimlerini incelemek önemli olmuştur. Toplum içerisinde kadın bedeni, cinsiyet norm ve rol kabullerini pekiştirmenin yanı sıra, deneyimlere dair algıları da şekillendirmektedir. Toplumsal cinsiyet normları, kadınlara belirli roller yüklemekte ve kadınların bedenlerini bu normlara uygun şekilde düzenlemeye devam ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how women experience their bodies in everyday life. Women's bodily experiences are examined through a gender perspective, with a focus on their daily life encounters. Therefore, the research investigates how women transform their bodies in social life and in their interactions with others within the context of the dominant societal structure, stemming from gender roles and identities. In line with the research objectives, the participants' bodily experiences are discussed within the contexts of space, sexuality, medicalization, and beauty. Qualitative research methodology is employed in this study, utilizing in-depth interviews. The sample of the thesis consists of nine women with diverse demographic characteristics residing in Izmir. Audio recordings of the interviews, conducted using semi-structured interview forms, are transcribed with participants' consent. The gathered data is analyzed using descriptive analysis methods. At this juncture, the significance of the thesis lies in the experiences of women with their own bodies. Employing a phenomenological perspective, the study focuses on women's bodily existence in daily life. Significant findings about how societal gender norms and roles influence the female body are obtained, emphasizing challenges faced in public spaces and the connection between sexuality and societal values. When evaluated from a gender perspective, unequal policies in the realm of health are accentuated through the female body, making various health issues, particularly those related to the female body, more visible. Thus, the female body has consistently been a delimited domain throughout history. Examining the bodily experiences of the interviewed women holds importance in understanding these boundaries. Within society, the female body not only reinforces gender norms and role acceptance but also shapes perceptions related to experiences. Societal gender norms impose specific roles onto women, and it is observed that women continue to regulate their bodies in accordance with these norms.