Gebelerin gebelik sürecinde beden imajını algılama durumlarının belirlenmesi
Determining status of perception of the pregnants regarding body image during pregnancy
- Tez No: 306271
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma gebelik deneyimi yaşayan kadınların gebelik boyunca beden imajlarını algılama durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tasarımda yapılmıştır.Araştırma, 26 Mart-24 Haziran 2011 tarihleri arasında Erzurum il merkezinde bulunan Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi polikliniklerine antenatal kontrolleri için gelen 316 gebe ile yürütülmüştür. Veriler, ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Çok Yönlü Beden-Benlik İlişkileri Ölçeği? (ÇYBBİÖ) kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out to determine status of perception of pregnant women regarding their body images during the pregnancy.This study was conducted with 316 pregnant women applying to polyclinics of Nenehatun Maternity Hospital located in city center of Erzurum between 26 March- 24 June 2011 for their antenatal controls. Data were collected by ?Personal Information Form? and ?The Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire? (MBSRQ).