Kur'an'da tekrarların mü'min şahsiyetin oluşmasına etkisi
The effect of repetitions in the Quran on the formation of the believer personality
  1. Tez No: 835076
  2. Yazar: ECEM SENA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Allah, insanlara hidayet rehberi olması için Kur'an-ı Kerim'i göndermiştir. Dolayısıyla bu kitap, insan hayatı açısından büyük bir öneme haiz bulunmaktadır. Kur'an-ı Kerim dikkate alınması gereken en güzel öğütleri içinde barındırmakta ve ele aldığı bütün konuları eşsiz bir üslup eşliğinde sunmaktadır. Onun karakteristik özelliklerinden biri de lafız ve konu tekrarları olmaktadır. Bunlar da ilahi hitabın ortaya koyduğu benzersiz ahenk ve senfoninin bir parçasını oluşturmaktadır. Başka hiçbir kitapta görülmeyen bir icaz eşliğinde bütün zamanlara ve mekânlara hitap etmektedir. Onun rehberliği kıyamete kadar da devam edecektir. Kur'an-ı Kerim'in bütünlüğü dikkate alındığında, her husus gibi tekrarların da genel çerçeve içinde benzersiz bir uyumun sağladığı ve önemine binaen bazı hususların vurgulandığı görülmektedir. Çeşitli sure ve ayetlerde yer alan tekrarlar yoluyla konu farklı yönleriyle ortaya konulmaktadır. İnsan unutan ve ihmalkârlık yapan bir varlık olmasından dolayı tekrara ihtiyaç hâsıl olmuştur. Ayrıca söz konusu tekrarlar, icazın da bir parçası olmaktadır. Onun bu özelliği, indiği dönem için olduğu kadar, bütün dönemler için de geçerli olmaktadır. Böylece ilk günkü gibi tazeliğini ve rehberliğini sürdürmektedir. Yaptığımız bu çalışmada tekrarların hikmetleri ve mü'min şahsiyetin oluşmasına katkısı ele alınmıştır. Bu esnada Kur'an-ı Kerim'in bütünlüğü göz önünde bulundurulmuş ve hayata yansıyış şekilleri bazı örnekler eşliğinde dikkatlere sunulmuştur. Yeri geldikçe yapılan tekrarların sebep ve hikmetleri açıklanmış hatta insanın tedricen eğitilmesi esnasında bir ihtiyaç olduğu üzerinde durulmuştur. Bu da Kur'an-ı Kerim'e has bir eğitim metodu olmuştur. Bütün bu hususlar ele alınırken, Kur'an'ın insanlar için bir öğüt olduğu hususunun vurgulanması da ihmal edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Allah sent the Qur'an as a guide to mankind. Therefore, this book is of great importance for human life. The Qur'an contains the best advice to be taken into account and presents all the subjects it deals with in a unique style. One of its characteristic features is the repetition of words and topics. These, in turn, become a part of the unique harmony and symphony revealed by the divine address. It appeals to all times and places, accompanied by an ijaz not seen in any other book. His guidance will continue until the end of time. When the integrity of the Qur'an is taken into account, it is seen that repetitions provide a unique harmony within the general framework and some issues are emphasized due to their importance. The subject is presented from different aspects through repetitions in various suras and verses. Since man is a forgetful and negligent creature, there has been a need for repetition. In addition, the repetitions in question are also a part of the ijaz. This feature of his is valid for all periods as well as for the period in which he descended. Thus, it maintains its freshness and guidance as on the first day. In this study, the wisdom of repetitions and their contribution to the formation of a believer personality are discussed. In the meantime, the integrity of the Qur'an was taken into consideration and its reflections on life were presented with some examples. The reasons and wisdoms of the repetitions made when necessary were explained, and it was even emphasized that there was a need during the gradual education of human beings. This has been a teaching method unique to the Qur'an. While all these issues are being discussed, it has not been neglected to emphasize that the Qur'an is an advice for people.