Elmalılı tefsirindeki hadislerin tahrîci (ıv,v,vı. ciltler)
Takhric of the hadiths in the Elmalili interpretation (volumes IV,V,VI)
- Tez No: 217429
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yüce Allah, Hz. Peygamberimiz (s.a.v.)'i, insanlığa bir rehber olan Kur'ân-ı Kerîm'i tebliğ etmekle ve açıklamakla görevlendirmiştir. Dolayısıyla Kur'ân'ın açıklanması ve yorumlanmasında Hz. Peygamberimiz'in hadis-i şerifleri şüphesiz en önemli kaynaktır. Müfessirler, tefsîrlerinde hadislerden oldukça yararlanmışlardır. Tezimizin konusu, Cumhuriyet Döneminde Türkçe olarak telif edilmiş ilk tefsir olan Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR'ın Hak Hini Kur'ân Dili adlı tefsîrinin IV, V. ve VI. ciltlerindeki hadislerin tahrîc edilmesi, yani hadislerin aslî kaynaklardaki yerlerinin belirtilmesi, bu hadisler hakkında söylenenlerin nakledilerek değerlendirilmesi sonucunda hadislerin sıhhatinin tespit edilmesidir. Bu tahric çalışmamızla, Hz. Peygamberimiz'in hadis-i şeriflerinin tespitine ve korunmasına da katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. Tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde konu, amaç, yöntem ve konuyla ilgili diğer çalışmalar tanıtılmıştır. Birinci bölümde, Elmalılı M. Hamdi YAZIR'ın hayatı ve tefsîri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise, tahrîc hakkında bilgiler verilmiş, IV, V, VI. ciltlerdeki hadisler tahrîc edilmiş ve sıhhat durumlarıyla değerlendirmeleri yapılmıştır. Özetle şu sonuçlara ulaşılmıştır: Elmalılı M. Hamdi YAZIR'ın tefsirinin IV, V, VI. ciltlerinde toplam 410 tane, tekrarlar düşüldüğünde ise 382 hadis vardır. 382 hadisin 248 tanesi (% 65'i) Kütüb-i Tis'a'da, 92'si (% 24'ü) diğer hadis kitaplarında geçmektedir. Hadislerin 229'u (%60'ı) makbul, 50'si (% 13'ü) merdûd, 31'i (% 8'i) zayıf, 12'si (% 3'ü) de mevzûdur. Hadislerin 103'ü ( % 27'si) hakkında ise bir hüküm verilmemiştir. Elmalılı Tefsiri'nin ihtiva ettiği hadisler açısından da son derece güvenilir bir tefsir olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
God Almighty has charged our Prophet Muhammad with the duty to convey and reveal the Holy Koran, a guide for humanity. Therefore the sacred khadis' of our Prophet Muhammed are without doubt the most important source for the revealing and interpretation of the Koran. The interpreters have made great use of the khadis' in their interpretations. The subject of our thesis is the takhric of the khadis' in the ?God's Religion Koran's Language? interpretation of Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR volumes IV, V and VI which is the first interpretation compiled in Turkish in the Republic Period, in other words the establishment of the soundness of these khadis' by specifying their places in the original resources, and the conveying and the interpretation of the comments on these khadis'. With this tahkric study an attempt has been made to contribute to the protection and the establishment of the sacred khadis' of our Prophet. Our thesis comprises and introduction and two chapters. In the introduction the subject, purpose, method and other studies related to the subject have been explained. In the First Chapter information has been provided on the life and interpretation of Elmalılı M. Hamdi YAZIR. In the Second Chapter information on the takhric have been provided and the khadis' in volumes IV, V and VI have been takhriced and evaluations on their soundness has been provided. The following conclusions have been drawn in summary. In Volumes IV, V, VI of the interpretation of Elmalılı M. Hamdi YAZIR there are a total of 410 and when repeats are considered a total of 382 khadis'. 248 of thes 382 khadis' (65%) are in the great khadis book and 92 (24%) are in other khadis books. 229 (60%) of the khadis' are accepted and 50 (13%) are rejected, 31 (8%) are weak and 12 (3%) have been found to be made up. No judgment could be made on 103 (27%) of the khadis'. It has been found that the Elmalılı Interpretation is a very reliable interpretation in terms of the khadis' it includes.