Kadınların siyasal katılıma bakış açısı üzerine bir anket çalışması: İstanbul örneği
A survey on women's perspectives on political participation: The case of Istanbul
  1. Tez No: 835093
  2. Yazar: CEYDA TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasının amacı İstanbul'da yaşayan 18 yaş ve üzerindeki kadınların siyasal katılma davranışlarını incelemektir. Yapılan incelemelerin bilimsel netlik kazanması doğrultusunda İstanbul'daki kadın seçmenler örneklem olarak alınmış ve nicel veri analizlerinden anket yöntemi ile bulgulara ulaşarak sonuçların tutarlı bir şekilde analizi hedeflenmiştir. Kapalı uçlu olarak hazırlanmış anket çalışmasına 250 kadın katılım sağlamıştır. Yaşamın her alanında karşılaşılan yükü en çok kadınlar sırtlanmaktadır. Tarih boyunca hane reisi erkek olmasına karşın savaşlarda, çalışma hayatında, anne ve eş olma konumunda yer alan kadınlar erkeklerden az bir paya sahip değildir. Bu eşitsizliğin kamusal ve siyasi yönü kadınlar tarafından fark edilmiş ve bir halk mücadelesi yaşanmaya başlanmıştır. Bu mücadeleler beraberinde birçok hak temelli başarılar getirmiştir. Ancak yine de kadınlar bugün istedikleri konuma gelememişler, gelseler dahi sorunlarının çözümleri konusunda etkin olmayı başaramamışlardır. Dolayısıyla çoğu kadın eğitimdeki fırsat eşitliğine sahip olamadığı için, maddi anlamda kendi ayaklarının üzerinde duramadığı için, yaşadığı sosyal ve kentsel yapının gelişmişliği elvermediği için, son olarak kararları, düşünceleri ve tabii siyasal davranışları bulunduğu ortamın yaşça büyük olan erkek tarafından belirlendiği için siyasal anlamda orijinal bir duruş sergileyememektedir. Bu duruş sergileyememe durumu da kadın sorunlarının çözülmesini geciktirmektedir. Çünkü merkez ve yerel fark etmeksizin siyasal alanda kadın sorunu ele alınsa da bu sorunlar sayıca çoğunluktaki erkekler tarafından alınmaktadır. Oysa ki kadın sorunlarına hâkim olunsa da kadın sorunlarının kadınların dahil olarak çözülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the political participation behavior of women aged 18 and above living in Istanbul. In order to achieve scientific clarity in the conducted research, female citizens in Istanbul were taken as a sample, and through quantitative data analysis, the findings were obtained using survey method, aiming for a consistent analysis of the results. A closed-ended survey was prepared, and 250 women participated in the study. Women bear the burden of responsibilities in various aspects of life. Despite historically being under the authority of male household heads, they have not had a less share than men in wars, the workforce, and the roles of motherhood and spouse. Although women have recognized the public and political dimension of this inequality and have engaged in struggles for their rights, and have achieved numerous successes as a result, they have not been able to reach the desired position today, and even if they have, they have failed to be effective in resolving their problems. Therefore, due to the lack of equal educational opportunities, inability to financially support, limitations imposed by the social and urban structure in which they live, and finally, the fact that their decisions, thoughts, and political behavior are determined by older men in the environment they are in, most women are unable to display an original political stance. This inability to display a political stance also delays the resolution of women's issues. Although women's issues are addressed in political spheres, regardless of whether they are at the central or local level, these issues are predominantly addressed by men in terms of numbers. However, even though there may be an understanding of women's issues, the resolution of these issues requires the active involvement of women themselves.