Örgütsel öğrenmenin iş performansı üzerindeki etkisinde örgütsel destek ve yüksek performanslı insan kaynakları uygulamalarının aracılık rolleri: Tekstil sektöründe bir araştırma
The mediating roles of organizational support and high-performance human resources practices in the impact of organizational learning on job performance: A research in the textile sector
  1. Tez No: 835100
  2. Yazar: FAMİL ÇEÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekabetçi küresel piyasalarda öne çıkmak isteyen işletmelerin performanslarını artırmak ve sürdürülebilir başarıyı yakalamak adına dikkate almak durumunda oldukları, örgütsel öğrenmenin, iş performansı üzerindeki etkisinde örgütsel destek ve yüksek performanslı insan kaynakları uygulamalarının aracılık rollerini ve aralarındaki ilişkileri incelemektir. İncelenen etki ve aracılık rolleri tekstil sektörü üzerinden değerlendirilmektedir. Bu amaç doğrultusunda Marmara Bölgesinde tekstil sektöründe faaliyet gösteren 49 tekstil firması yönetici ve beyaz yaka çalışanlarına Google Forms aracılığı ile oluşturulan ve internet ortamında elektronik olarak yanıtlanabilen anket uygulanmıştır. Gönderilen anketler 512 katılımcı tarafından yanıtlanmıştır. Anket vasıtasıyla elde edilen araştırma verilerinin analizinde; SPSS 24.0, doğrulayıcı faktör analizi, AMOS 24, regresyon analizi ve teorik olarak oluşturulmuş hipotezleri test etmek için basit ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Öncelikle ölçeklere ilişkin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiş ardından demografik verilere ilişkin bulgular paylaşılmıştır. Parametrik veya nonparametrik analizler gerçekleştirmek üzere verilerin normal dağılım durumları test edilmiştir. Daha sonra ölçeklerin demografik verilere uygun olarak farklılaşma durumları değerlendirilmiş, korelasyon ve aracılık analizine ilişkin bulgular paylaşılmıştır. Araştırma neticesinde örgütsel öğrenmenin, örgütsel destek, yüksek performanslı insan kaynakları uygulamaları ve iş performansı üzerine; örgütsel desteğin iş performansı üzerine ve yüksek performanslı insan kaynakları uygulamalarının, iş performansı üzerine anlamlı etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca örgütsel öğrenme ile iş performansı arasındaki ilişkide örgütsel destek ve yüksek performanslı insan kaynakları uygulamalarının kısmi aracılık rolünün olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the intermediary roles of organizational support and high-performance human resources practices in the effect of organizational learning on job performance and the relationships between them, which businesses that want to stand out in competitive global markets have to consider in order to increase their performance and achieve sustainable success. The examined influence and intermediary roles are evaluated over the textile sector. For this purpose, a questionnaire created via Google Forms and answered electronically on the internet was applied to the managers and white-collar employees of 49 textile companies operating in the textile sector in the Marmara Region. The questionnaires sent were answered by 512 participants. In the analysis of the research data obtained through the questionnaire; SPSS 24.0, confirmatory factor analysis, AMOS 24, regression analysis, and simple and multiple linear regression analysis were applied to test the theoretically constructed hypotheses. First of all, validity and reliability analyzes of the scales were carried out, and then the findings related to demographic data were shared. The normal distribution of the data was tested to perform parametric or nonparametric analyses. Then, the differentiation status of the scales in accordance with the demographic data was evaluated, and the findings regarding the correlation and mediation analysis were shared. As a result of the research, on organizational learning, organizational support, high performance human resources practices and job performance; It has been determined that organizational support has a significant effect on job performance and high-performance human resources practices have a significant effect on job performance. In addition, it has been determined that organizational support and high-performance human resources practices have a partial mediating role in the relationship between organizational learning and job performance.