Yeşil ekonomiye geçiş: OECD ülkeleri örneği
Transition to the green economy: The case of OECD countries
- Tez No: 835099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM SEFİL TANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hızlı endüstriyel büyüme çevresel bozulmalara, kirliliğe, biyoçeşitlilik kaybına ve doğal kaynaklar üzerinde önemli ölçüde baskıya neden olmuştur. Bu durum sürdürülebilir değildir. Öyle ki, ciddi ekonomik kırılganlıklara ve insan refahı üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Yeşil ekonomi konsepti bu sorunlara ekonomik büyümeden vazgeçmeden yanıt verebildiği için son yıllarda popülaritesini oldukça arttırmıştır. Bu çalışmada OECD ülkelerinin yeşil ekonomiye geçiş performansları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İncelemede Tawiah vd. (2021) ortaya koyduğu yeşil ekonomi belirleyicilerinden karbon emisyonlarının daha kapsayıcı versiyonu olan sera gazı emisyonları, yenilenebilir enerji, enerji yoğunluğu, çevresel teknolojik gelişim ve tatlı su üzerindeki baskı parametreleri kullanılmıştır. Araştırma 2000 ile 2019 yılları arasındaki periyodu kapsamaktadır. OECD ülkelerinin Emisyon Ticaret Sistemi (ETS), karbon vergisi, ulusal çevre planı ve iklim değişikliği yasaları ile sera gazı emisyonunu azaltmayı başardığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda OECD ülkeleri yenilenebilir enerji yasaları, AR-GE faaliyetleri ve vergi muafiyeti ya da indirimi ile enerji tüketimleri içerisindeki yenilenebilir enerji payını arttırmayı başardıkları sonucuna varılmıştır. Çevresel teknolojik gelişimde de olumlu ilerleme kaydeden OECD ülkelerinin enerji yoğunluğunda da azalış sağladıkları tespit edilmiştir. Ayrıca su üzerindeki baskıyı da azaltmayı başarmışlardır. OECD ülkeleri tüm yeşil ekonomi belirleyicilerinde olumlu performans sergiledikleri için yeşil ekonomiye geçişte başarılı performans sergiledikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid industrial growth caused environmental degeneration, pollution, biodiversity loss and significant pressure on natural resources. This is not a sustainable condition. It also causes economic severe fragilities and adverse effects on human well-being. As a concept, the green economy has increased popularity in recent years, as it can respond to these problems without giving up on economic growth. This study evaluated the transition performance of OECD countries to green economy. In the evaluation, a more comprehensive version of carbon emissions, namely greenhouse gas emissions, renewable energy, energy intensity, environmental technological development, and water stress, as put forth by Tawiah et al. (2021), have been utilized. The research covers the period between 2000 and 2019. It has been determined that OECD countries have succeeded in reducing greenhouse gas emissions with Emission Trade System, carbon taxes, national environmental plan, and climate change laws. At the same time, it has been concluded that OECD countries have succeeded in increasing the share of renewable energy in their energy consumption with renewable energy laws, R&D and tax exemptions or reductions. It has been observed that OECD countries, which have made positive progress in environmental technological development, have also achieved a decrease in energy intensity. Furthermore, they also managed to reduce pressure on water resources. The conclusion has been reached that OECD countries have shown a positive outlook for transitioning to a green economy due to their positive performance across all green economy determinants.