Sağlık çalışanlarının Covid–19 sürecindeki saldırganlık düzeyleri ve etkileyen faktörler: Bitlis ili örneği
Aggression levels of healthcare professionals in the Covid-19 process and affecting factors: The example of Bitlis province
- Tez No: 835126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın temel amacını Covid-19 sürecinde en ön saflarda salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarının içinde bulundukları süreçte öfke ve saldırganlık düzeylerinin ne olduğu ve etkileyen faktörleri belirlemeye çalışmaktır. Araştırmada konuya uygun olarak nicel yöntem ve nicel yöntemin veri toplama tekniği olan anket kullanıldı. Çalışmada kullanılan anket farklı bölümlerden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümü katılımcılara ait sosyo-demografik özellikleri içerirken diğer kısımlar Covid-19, sağlık çalışanlarının öfke düzeyleri ve öfke düzeylerini etkileyen bazı unsurlar ile ilgili soruları kapsamaktadır. Çalışmanın evrenini Bitlis ilinde farklı devlet hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları, örneklemini ise bu sağlık çalışanları içerisinden belirlenen 435 kişi oluşturmaktadır. Uygulanan anket neticesinde elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS versiyon 20 yazılımı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiki veriler çizelgelere aktarılarak sunuldu. Yapılan araştırma sonucunda örneklem kapsamındaki sağlık çalışanlarının orta düzey saldırganlığa sahip olduğu tespit edildi. Pandemi sürecinde yaşanılan sorunların özel yaşamını etkilemediğini düşünen katılımcıların BPSÖ puanlarının da düşük olduğu görüldü. Pandemide sağlık çalışanı olduğundan dolayı toplumdan dışlandığını düşünen katılımcıların BPSÖ puanlarının da yüksek olduğu gözlemlendi. Benzer bir biçimde Covid-19'u öfkelendirici olarak değerlendiren kişilerin de BPSÖ puanlarının yüksek olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to determine what the anger levels of the healthcare professionals who are fighting in the forefront of the Covid-19 process are in the process and what the affecting factors are. In our research, a questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire used in the study consists of two parts. In the first part, there are 11 questions about the sociodemographic information of the participants, while in the second part, one of the questions of the Buss-Perry Aggression Scale (BPSÖ), which consists of 29 items adapted from the Buss-Durke Hostility Scale in 1992 and the validity and reliability of the Turkish version was made by Madran (2013). consists of. SPSS version 20 software was used for statistical analysis of the data obtained as a result of the applied questionnaire. Descriptive statistical data are presented by transferring to charts. Those who answered“None”to the question“How much did the problems you experienced during the pandemic affect your private life (home, family, friends, social, etc.)”had lower BPSS scores,“We do not feel stigmatized/excluded by the society due to being a healthcare professional, due to Covid-19.”It has been determined that those who answered“yes”to the question of“have you been exposed to the disease”have higher BPSS scores, and those who answered“yes”to the question“I think Covid-19 is irritating”have higher BPSS scores.