Hz. Lokman kıssasının değerler eğitimi açısından incelenmesi
The analysis of the Parable Lokman in terms of values education
  1. Tez No: 835127
  2. Yazar: ELİF POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAIMA ISRAFILOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında“Hz. Lokman Kıssasının Değerler Eğitimi Açısından İncelenmesi”konusu işlenmektedir. Araştırmanın amacı, Hz. Lokman kıssasını değerler eğitimi açısından tahlil etmektir. Başlıca kaynaklarımız Kur'ân-ı Kerîm ve hadisler olmuştur. Tefsir kaynakları, birçok kitap, tez ve makaleden faydalanılmıştır. Din eğitimi, din psikolojisi, tefsir tarihi, ahlak ve değerler eğitimi alanında yapılan çalışmalar referans olmuştur.“Hz. Lokman Kıssasının Değerler Eğitimi Açısından İncelenmesi”isimli bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, metodu ve daha önce yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İlk bölümde kıssa, değer, değerler eğitimi kavramları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ilgili kavramlar bağlamında Hz. Lokman kıssası açıklanmıştır. Kıssadaki kavramların her birinin tanımı ve tahlili yapılmış. Kıssadaki kelimelerin sözlük ve terim anlamı, eş ve zıt anlamlıları Kur'ân-ı Kerîm'deki kullanım alanları incelenmiştir. Hz. Lokman'ın oğluna verdiği öğütler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis the subject,“The Analysis of The Parable Lokman in Terms of Values Education”is handled. The aim of the research is that analyzing the parable Lokman in terms of values education. Our main sources are the Quran and hadiths. The sources of tafseer, many books, thesis and articles were used. Studies in the field of religious education, psychology of religion, history of tafseer, moral and values education have been references. This study named“The Analysis of The Parable Lokman in Terms of Values Education”consists of an introduction and two parts. In the introduction part, information was given about the subject, importance, purpose, method and previous studies of the research. In the first part, the concepts of parable, value and values education are examined. In the second part of the study, the story of Lokman is explained in the context of related concepts. The definition and analysis each of the concepts in the parable has been made. Dictionary and term meaning of the words in the parable, synonyms and antonyms and usage areas in the Qur'an has been studied. The advice that Lokman gave to his son was expressed.