Biyoflok sistemde yetiştirilen sarı prensesin Labidochromis caeruleus (Fryer, 1956) diyet proteini azaltımının büyüme performansı ve su kalitesi üzerine etkisi
The effect of diet protein reduction on growth performance and water quality of the blue streak hap Labidochromis caeruleus (Fryer, 1956) culture in biofloc system
  1. Tez No: 835148
  2. Yazar: MELİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİME ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, biyoflok teknolojisinde diyet protein azaltımının sarı prensesin (L. caeruleus) büyüme performansı ve su kalitesi üzerindeki etkisini araştırmak için tasarlanmıştır. Her biri 60 L su içeren 100 L'lik 15 adet polyester tanka, ortalama ağırlığı 0,67±0,13 g olan 15'er adet sarı prenses (L. caeruleus) yerleştirilmiştir. Kademeli olarak artan protein (%25, %30, %35 ve %40) içeren dört eşit yağ ve eşit enerjili diyet formüle edilmiştir. Dört biyoflok grubu (25P + BF, 30P + BF, 35P + BF ve 40P+BF), canlı ağırlıklarının %5'i kadar yemle günde iki kez (09.00 ve 17.00) günlük melas takviyesi ve sürekli havalandırma yapılarak beslenmiştir. Kontrol grubu (K), biyoflok içermeyen %40 proteinli yemle aynı oranda beslenmiştir. Deneme süresince, TAN, NH3-N, NO2-N ve NO3-N değerleri sırasıyla 0,40-1,06 mg/L; 0,04-0,14 mg/L; 0,40-3,42 mg/L ve 6,29-20,43 mg/L arasında ölçülmüştür. Deneme gruplarında TAN, NH3-N, NO2-N ve NO3-N'nin ortalama değerleri, hem gruplar arasında hem de deneme grupları ile zaman interaksiyonu bakımından önemli düzeyde farklılık göstermiştir (P0,05). Deney gruplarında ortalama ham protein ve ham yağ değerleri sırasıyla %37,00-38,14 ve %1,45-1,52 olmuştur. Ham kül en yüksek 40P'de belirlenmiş ve diğer gruplarla arasında önemli bir fark tespit edilmiştir. En iyi WG (1,04), SBO (%1,68) ve YDO (2,21) 35P grubunda belirlenmiş, 25P diğer gruplardan negatif ayrışmıştır. Çalışmanın verileri tümüyle değerlendirildiğinde, biyoflok sistemde, sarı prensesin diyet proteinin, balık sağlığı üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadan %40'tan %35'e azaltılabileceği, BFT'nin süs balıkları yetiştiriciliğinde çevre dostu ve sürdürülebilir bir yetiştiricilik teknolojisi olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of dietary protein reduction on growth performance and water quality of The Blue Streak Hap (L. caeruleus) in biofloc technology. 15 fish with an average weight of 0.67±0.13 g were placed into the 18 polyester tanks of 100 L, each containing 60 L of water. Four isolipidic and isoenergetic diets were formulated with gradually increasing protein (25%, 30%, 35% and 40%). Four biofloc groups (25P + BF, 30P + BF, 35P + BF and 40P+BF) were fed by 5% body weight twice daily (at 09:00 and 17:00) with daily molasses supplementation and continuous aeration. The control group (K) was fed with a 40% protein diet without biofloc at the same rate. During the trial, TAN, NH3-N NO2-N and NO3-N values were measured between 0.40-1.06 mg/L0.04-0.14 mg/L; 0.40-3.42 mg/L and 6.29-20.43 mg/L, respectively. The mean values of TAN, NH3-N, NO2-N and NO3-N in the experimental groups differed significantly in terms of time interaction both among the groups and with the experimental groups (P0.05). The mean crude protein and crude lipid values in the experimental groups were 37.00-38.14% and 1.45-1.52%, respectively. Crude ash was determined at the highest 40P, and there was a significant difference with other groups. The best WG (1.04), SGR (1.68%) and FCR (2.21) values were determined in the 35P group, and the 25P differed negatively from the other groups. When the data of the study are evaluated completely, it is thought that in the biofloc system, the dietary protein of the yellow princess can be reduced from 40% to 35% without any negative effects on fish health, and BFT can be used as an environmentally friendly and sustainable aquaculture technology in ornamental fish farming.