Pasifik beyaz karidesi (Litopenaeus vannamei) yetiştiriciliğinde bioflok teknolojisinin su kalitesi ve büyüme parametreleri üzerine etkileri
Effects of biofloc technology on water quality and growth parameters in pacific white shrimp (Litopenaeus vannamei) aquaculture
- Tez No: 960282
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, biyoflok ve kapalı devre (RAS) kültür koşulları altında düşük su değişimi yapılarak, başlangıç ağırlığı 2.50 g olan Pasifik beyaz karidesi (Litopenaeus vannamei) juvenillerinde 42 gün süren bir üretim denemesi yürütülmüştür. Bu amaçla, yem takviyeli (BFT1) ve yem takviyesiz (BFT2) biyoflok teknolojisi sistemleri ve kontrol amaçlı olarak da sadece yem verilen RAS olmak üzere farklı yetiştiricilik teknikleri, üretim suyundaki farklı su kalite parametreleri, karideslerde yem tüketimi ve büyüme performansları açısından değerlendirilmiştir. Deneme süresince, toplam amonyak azot (TAN) konsantrasyonu, her iki sistemde de, çoğu örnek aralığında önemli dalgalanmalar gösterirken, BFT ve RAS gruplarında, sırasıyla ortalama 0.2 ve 0.13 mg/L olarak ölçülmüştür. Her iki sistemde sırasıyla NO2- konsantrasyonu ortalama 3.1 mg/L ve 0.08 mg/L; NO3- konsantrasyonu ise 42.7 mg/L ve 6.1 mg/L olarak kaydedilmiştir. Deneme sonunda tüm uygulamalardaki karideslerin yaşama oranları %93.5'in üzerinde tespit edilmiştir (P >0.05). Yem takviyesi yapılan BFT1 ve RAS deney gruplarında yem dönüşüm oranları sırasıyla 1.41 ve 1.84 olarak; haftalık büyüme oranları ise 1.12 ve 0.76 g olarak belirlenmiştir. Yem takviyesi olmadan biyoflokla beslenen BFT2 deney grubunda yem dönüşüm oranı hesaplanmamış, büyüme oranı ise 0.58 g/hafta olarak tespit edilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, BFT'nin yüksek enlem koşullarında Pasifik beyaz karidesi yetiştiriciliği için RAS'a alternatif olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a production trial was carried out on the juvenile (2.50 g of initial weight) Pacific white shrimp Litopenaeus vannamei under biofloc technology (BFT) and recirculating aquaculture systems (RAS) culture conditions for 42 days. In the trial, different culture techniques were tested including BFT with (BFT1) and without feed supplementation (BFT2) and RAS with only feed supplementation as a control. Water quality parameters, feed consumption and growth performance of shrimps in BFT and RAS systems under low water exchange conditions were evaluated. During the trial, total ammonia nitrogen (TAN) concentration showed significant fluctuations in most of the sampling intervals in both systems, and was measured as an average of 0.2 and 0.13 mg/L in BFT and RAS systems, respectively. Average NO2- concentration was recorded as 3.1 mg/L and 0.08 mg/L in both systems, and NO3- was measured as 42.7 mg/L and 6.1 mg/L, respectively. At the end of the experiment, the survival rates of shrimps in all groups were determined to be over 93.5% (P >0.05). In BFT1 and RAS experimental groups with feed supplementation, feed conversion ratios (FCR) were calculated as 1.41 and 1.84 and weekly growth rate was determined as 1.12 and 0.76 g, respectively. In the BFT2 experimental group feedin on biofloc only, FCR was not calculated, and the growth rate was determined as 0.58 g/week. The findings of this study showed that BFT may be alternative to RAS for marine Pacific white shrimp farming in high latitude environmental conditions.