Sketch-based creativity assistant
Çizim temelli yaratıcılık asistanı
- Tez No: 835168
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK METİN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaratıcılık, yeni fikirler üretebilme yeteneğidir. Ancak yaratıcı kişiler dahi sıradan fikirlere takılıp kalabilir. Bu takılıp kalma halinden kurtulmak ve yeni fikirler bulmak için görsel tasarım uzmanları akla gelen ilk fikri çizmeyi önerirler. Zira çizimler soyutlama gerektirir ve soyutlanmış temsiller çok anlamlı yorumlanmaya açıktır. Çok anlamlı şekilleri yorumlamak ve yeniden yorumlamak ise klişelerden kurtulmaya yardımcı olur. Üstelik çok anlamlı görsellerin başka anlamlarının keşfedilmesi yaratıcı düşünmeyi tetikler. Bu çalışma tasarım deneyimi olmayan kullanıcılara görsel tasarım konusunda yardımcı olmak ve onları daha yaratıcı çözümler bulma konusunda desteklemek amacıyla hazırlanmıştır. Çizim Temelli Yaratıcılık Asistanı, kullanıcıların çizimlerini farklı şekillerde yorumlayabilen ve takılıp kalma durumunu yok eden akıllı bir bilgisayar sistemidir. Bu sistem, çok anlamlı çizimleri ve onlara atfedilmiş anlamları birbirine bağlayan, kitle kaynak çalışmaları ile oluşturulmuş Sketch Net adlı bir anlamsal ağ üzerine kurulmuştur. Çalışmamızın katkıları şu şekildedir: 1) Çok anlamlı çizimleri uygun anlamlarla ilişkilendiren Sketch Net, 2) çok anlamlı çizim oluşturma yöntemi ve 3) kullanıcının çizimini Sketch Net'teki çok anlamlı görsellerle ilişkilendirerek yeniden yorumlayabilen, bu sayede de yaratıcı süreçleri destekleyen akıllı bir bilgisayar sistemi. Çizim Temelli Yaratıcılık Asistanı'nın yaratıcılığı etkin şekilde arttırıp arttıramadığı bir kullanıcı çalışmasıyla test edilmiştir. Sonuçlar asistanın son üründeki fikirsel değerini kayda değer miktarda geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Creativity is the ability to come up with new ideas. Yet, even creative people may find themselves stuck with overused ideas, a phenomenon known as 'design fixation.' To overcome the fixation and discover fresh ideas, experts in visual design suggest sketching out the initial idea. Sketches, being abstract representations, introduce an element of ambiguity. Exploring and reinterpreting these ambiguous shapes helps break away from cliches and foster creative thinking. In our project, we introduce a computerized intelligent system that leverages sketching to assist non-designers in visual design tasks. This system assists users in reinterpreting their sketches creatively. To accomplish this, we've developed a unique semantic network called the 'Sketch Net,' which connects ambiguous sketches to multiple crowdsourced interpretations. Our contributions include 1) Sketch Net, 2) a method for generating ambiguous sketches, and 3) an intelligent system that provides diverse interpretations of the user's sketch to enhance the creative process by associating it with Sketch Net elements. The effectiveness of this assistant in boosting creativity is evaluated through a user study. The results show that the Sketch-Based Creativity Assistant significantly improves the quality of the final product.