Design and development of e-textile supported STEAM-based activities for the professional development of middle school science teachers
Ortaokul fen bı̇lgı̇sı̇ öğretmenlerı̇nı̇n meslekı̇ gelı̇şı̇mı̇ ı̇çı̇n e-tekstı̇l desteklı̇ STEAM etkı̇nlı̇klerı̇n tasarımı ve gelı̇ştı̇rı̇lmesı
- Tez No: 778153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKNUR KAPLAN, PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışma, e-tekstil tabanlı bir STEAM eğitim programının tasarım ilkelerini ortaya çıkarmayı, STEAM etkinliklerinin tasarım, geliştirme ve kullanılabilirlik konularını incelemeyi ve fen öğretmenlerinin STEAM kampı eğitiminin sonuçlarının derslerinde ne ölçüde uygulayabileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada tasarım temelli araştırma modeli kullanılmıştır. Farklı örneklemlerle yapılan birkaç pilot uygulamadan sonra, yedi etkinlikten oluşan bir STEAM modülü hazırlanmış ve beş günlük kampta bağımsız iki fen bilgisi öğretmen grubuna uygulanmıştır: sırasıyla 20 ve 19 öğretmen. Çalışma için tasarım tabanlı araştırma benimsenmiştir. Çalışmanın öncelikli veri kaynağı olan görüşmeler, gözlemler, öntest ve son-test açık uçlu sorular, anket verileri ve tasarım eserleri ile desteklenmiştir. Çalışmada toplanan verilerin incelenmesi sonucunda beş tema ortaya çıkmıştır: deneyimler ve görüşler, algılanan faydalar, zorluklar ve kamp öğrenimi/deneyimlerinin aktarımı. Çalışma ayrıca STEAM etkinlikleri için tasarım ilkeleri de sunmuştur. Bulgular, öğretmenlerin çoğunlukla sanatsal özellik ve değerlere sahip bir proje tasarımı hazırlama, doğru çalışan bir devre tasarlama, kısa devre yapma, bir tasarım çizme, taslaktan proje tasarımına geçiş yapmak ve iletken ip kullanarak elektronik bir devreyi kumaşa dikmede zorluk yaşadığını göstermiştir. Ayrıca, öğretmenlerin kamp sırasında kazanmış olduğu etkinlikler ile ilgili bilgilerini ve pratik deneyimlerini sınıfa aktarabileceklerine karşı oldukça emin olduğu görülmüştür. Bunun yanında öğretmenler disiplinlerarası işbirliğinin sadece etkinliklerin hazırlanmasında değil aynı zamanda uygulama sürecinde de kurulması gerektiğini önermiştir. Ek olarak, STEAM etkinliklerine katılmanın duygusal ve bilişsel becerileri, otantik öğrenme ve işbirlikli öğrenme becerilerini, yaratıcılık ve temel konulardaki becerileri geliştirdiğine yönelik bir algı ortaya çıkmıştır. Son olarak, çalışma bir STEAM eğitim kampı için bir tasarım kılavuzu sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the design principles for an e-textile-based STEAM training program, to examine the design, development, and usability issues of the STEAM activities, and to investigate the extent to which science teachers can apply STEAM training camp results in their courses. Design-based research was adopted for the study. After a few rounds of piloting with different samples, a STEAM module with seven hands-on activities was prepared and then applied to two independent groups of science teachers in two five-day-long camps: 20 and 19 teachers respectively. The primary data source, the interviews, was triangulated with observations, pre-and-post open-ended questions, survey data, and design artifacts. The qualitative inspection of the data resulted in five themes: experiences and opinions, perceived benefits, challenges, and transfer of camp learning and experiences. The study also provided design principles for STEAM activities. The study findings showed that teachers mostly grappled with crafting a project design with the artistic merits and values, designing a fully functioning circuit, doing short-circuiting, drawing a design sketch, making the transition from sketch to project design, and sewing an electronic circuit into the fabric. Moreover, teachers are fairly convinced that they can transfer skills and practical experiences of the camp into the classroom. Also, teachers suggested that interdisciplinary collaboration must be established not only in the preparation of the activities but also in the implementation process. Additionally, engaging in STEAM activities is perceived to induce the development of affective skills, authentic learning skills, cognitive skills, collaborative learning skills, creativity skills, and skills in fundamental subjects. Finally, the study presented a set of design guidelines for a STEAM educational camp.