Stokastik hedef programlamaya bulanık algoritma yaklaşımı ve yatırım problemine uygulanması
Fuzzy algorithm approach to stochastic goal programming and application to investment problem
  1. Tez No: 83518
  2. Yazar: ALİ SERHAN KOYUNCUGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi STOKASTİK HEDEF PROGRAMLAMAYA BULANIK ALGORİTMA YAKLAŞIMI ve YATIRIM PROBLEMİNE UYGULANMASI Ali Serhan KOYUNCUGİL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ayşen APAYDIN Jüri : Doç. Dr. Hamza GAMGAM Doç. Dr. Ayşen APAYDIN Yrd. Doç. Dr. Yılmaz AKDİ Bu çalışmada, Stokastik Hedef Programlamaya Bulanık Algoritma yaklaşımıyla modellenen bir yatırım probleminin uygulaması yapılmıştır. Uygulamada yeni kurulmuş bir işletmeden alman gerçek veriler kullanılmıştır. Karar vericilerin gelecekteki amaçları göz önüne alınarak Hedef Programlama temel alınmış, belirsizliğin söz konusu olması nedeniyle Bulanık Hedef Programlama uygulanmış, rasgelelik söz konusu olan kısıtlarda ise Stokastik Hedef Programlama kullanılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm' de konuya ilişkin giriş yapılmış ve önceki çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci Bölüm' de Bulanık Küme Kuramı hakkında genel tanımlar verilmiş, Bulanık Doğrusal Programlama' dan bahsedilmiştir. Üçüncü Bölüm' de Hedef Programlama incelenmiş, genel tanımlar verildikten sonra; sırasıyla Doğrusal, Stokastik ve Bulanık Hedef Programlamadan bahsedilmiştir. Dördüncü Bölüm' de yeni kurulmuş bir işletme olan Güleçler Çorap fabrikasının çorap üretimine ilişkin yatırım probleminin tanımı verilmiştir. Güleçler Çorap fabrikasından alınan gerçek rakamlar kullanılarak, işletme için yatırım planlaması yapılmıştır. Beşinci Bölüm sonuç ve tartışmadır. Çalışmanın sonuçları özetlenmiştir. 1999, 82 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Hedef programlama, stokastik programlama, bulanık algoritma, yatırım planlaması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis FUZZY ALGORITHM APPROACH TO STOCHASTIC GOAL PROGRAMMING AND APPLICATION TO INVESTMENT PROBLEM Ali Serhan KOYUNCUGİL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ayşen APAYDIN Jury : Assoc. Prof. Dr. Hamza GAMGAM Assoc. Prof. Dr. Ayşen APAYDIN Asst. Prof. Dr. Yılmaz AKDİ In this study, application of an investment problem was made with fuzzy algorithm approach to stochastic goal programming. Real datas from a new established factory was used in the application. Goal Programming was accepted as the base for the objectives of decision makers. Because of the existence of uncertainty, Fuzzy Goal Programming was applied. For the constraints that have randomness, Stochastic Goal Programming was used. The study was based on five chapters. In the first chapter, an introduction was made about the subject and information about the previous studies was given. In the second chapter, general definitions about the Fuzzy Set Theory was given, Fuzzy Linear Programming was mentioned. In the third chapter, Goal Programming was examined, after the general definitions was given, Linear Goal Programming, Stochastic Goal Programming and Fuzzy Goal Programming was mentioned in this row. In the forth chapter, the definition of an investment problem about the socks production of a new established one Güleçler Socks Factory, was given. With the usage of the real numbers from Güleçler Socks Factory, investment planning was made for the factory. In the fifth chapter, the results of study was summarized and discussed. 1999, 82 pages KEYWORDS: Goal programming, stochasthic programming, fuzzy algorithm, investment planning.