Stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının işgören devri üzerine etkileri: Çağrı merkezi çalışanları üzerinde bir araştırma
Effects of strategic human resources management practices on employee turn: A research on call center employees
  1. Tez No: 835207
  2. Yazar: ELİF GÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir işletmenin devamlılığı veya kârlılığı için yürütülen faaliyetlerin eşgüdümlü olarak sürdürülebilmesi için gerek duyulan en önemli departmanlardan biri insan kaynaklarıdır. Stratejik insan kaynakları yönetimi, herhangi bir işletmenin iş gücüne dayalı olan verimliliğinin daha çok artması ve işletmenin genel stratejik yapısının bütünleştirilmesinde etkin olan uygulamalar içermektedir. Yapılan çalışmanın amacı; stratejik insan kaynakları yönetimine bağlı uygulamaların, çağrı merkezlerinde çalışan bireylerin işten ayrılmaları veya işe girmeleri üzerindeki etkilerini gözlemlemektir. Bu doğrultuda tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak çağrı merkezlerindeki işgörenlerle anket çalışmaları gerçekleştirilmiş ve eldeki verilerin istatistiksel program vasıtasıyla analizleri yapılmıştır. Stratejik insan kaynakları temelli ve üç bölümden oluşturulan araştırmanın ilk bölümü, insan kaynaklarının ve stratejik insan kaynaklarının kavramsal çerçevesini oluştururken, ikinci bölüm, işgören devri ile ilgili kavramsal çerçeveyi oluşturmaktadır. Üçüncü bölüm ise çağrı merkezlerindeki işgörenlerle yapılan anket çalışmalarından elde edilen bulguları, sonuçları ve önerileri kapsamaktadır. Sonuç olarak; iş memnuniyeti ve işten ayrılma niyeti değişkenlerinin, cinsiyet, yaş, işyeri kıdemi ve toplam kıdem değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdikleri anlaşılmıştır. Stratejik İKY uygulamalarının, çalışanların iş memnuniyeti üzerindeki etkisi üzerine yapılan regresyon analizinde işe alım ve seçme, eğitim ve gelişim, ücret ve sosyal hak uygulamalarının, iş memnuniyeti üzerinde pozitif ve anlamlı etkilerinin olduğu görülmüştür. Stratejik İKY uygulamalarının, çalışanların işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi üzerine yapılan regresyon analizinde işe alım ve seçme ile ücret ve sosyal hak uygulamalarının, işten ayrılma niyeti üzerinde negatif ve anlamlı etkilerinin olduğu görülmüştür. Sürekli değişen çalışma koşulları göz önüne alındığında stratejik İKY uygulamaları alanında yapılacak çalışmaların arttırılmasının, faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human resources is one of the most important departments required for the continuity or profitability of an enterprise to continue the activities carried out in a coordinated manner. Strategic human resources management includes practices that are effective in increasing the productivity of any business based on the workforce and integrating the overall strategic structure of the business. The aim of the study; To observe the effects of strategic human resource management practices on individuals working in call centers on leaving or getting a job. In this regard, surveys were conducted with employees in call centers using the random sampling method and the data was analyzed through a statistical program. While the first part of the research, which is based on strategic human resources and consists of three parts, creates the conceptual framework of human resources and strategic human resources, the second part creates the conceptual framework regarding employee turnover. The third part covers the findings, results and recommendations obtained from the surveys conducted with employees in call centers. In conclusion; It was understood that job satisfaction and intention to leave variables showed significant differences according to gender, age, workplace seniority and total seniority variables. In the regression analysis conducted on the effect of strategic HRM practices on employees' job satisfaction, it was seen that recruitment and selection, training and development, wage and social rights practices had positive and significant effects on job satisfaction. In the regression analysis conducted on the effect of strategic HRM practices on employees' intention to quit, it was seen that recruitmentand selection, as well as wage and social rights practices, had negative and significant effects on the intention to quit. Considering the constantly changing working conditions, it is thought that it would be beneficial to increase the studies in the field of strategic HRM practices.