İşletmelerde ücret yönetiminin motivasyona etkisi, çalışanlar üzerinde bir araştırma
The effect of payment management on motivation in businesses: A research on employees
- Tez No: 835208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KIZILDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ücret ve ücret yönetimi, çalışan motivasyonunu etkileyen en önemli bir faktördür. İşletmeler kâr elde etmek, sürekliliği sağlamak ve topluma hizmet sunmak amacıyla kurulurlar. Toplumların ihtiyaçlarını gelişen teknoloji ve çağın gereksinimlerine göre yenilikçi bir yönetim anlayışıyla, devamlılıklarını sağlamaya çalışırlar. Sürekli gelişen ağır rekabet koşullarında işletmelerin ayakta kalabilmeleri, varlıklarını sürdürebilmeleri verimlilik ile sağlanabilir. Verimliliğin sağlanabilmesi için işletmeler açısından önemli olan faktör insandır. Çalışanın verimliliği direkt olarak işletmenin verimliliğini etkilemektedir. Bu sebeple çalışanın değerlendirilmesi, yapılan değerlendirilme sonucunda bireyin verimliliğini arttıran, güdüleyen faktörlerin tespit edilerek, işletmeye fayda sağlanması amaçlanır. Verimliliğin ücret ile sağlanması ve iş tatmininin üst düzeye çıkarılması günümüz işletmelerinde sıkça başvurulan bir yoldur. Bu çalışmada ücret yönetiminin, çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisi ele alınmaktadır. İlk bölümde kavramsal çerçeve ile ilgili kavramlar açıklanırken, ikinci bölümde motivasyon, motivasyon süreçlerini ve bu süreçlerin, çalışanlar üzerinde iş tatmini ile ilgili literatür, anket çalışmaları ve uygulama ölçekleri ele alınmıştır. Örneklem hacmini hesaplamak için basit yöntem surveysystem kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda ücret yönetimi ve iş tatmini değişkenlerinin çalışanların cinsiyet, yaş ve hizmet sürelerine göre anlamlı farklılıklar gösterdikleri, ücret yönetiminin iş tatmini üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu varsayımının da yapılan doğrusal regresyon analiziyle kabul edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wage and salary management is the most important factor affecting employee motivation for businesses. Businesses are established to make profits, ensure continuity and provide services to society. They try to ensure their continuity with an innovative management approach in line with the needs of societies and the developing technology and the requirements of the age. In constantly developing and intense competition conditions, businesses can survive and maintain their existence through efficiency. The important factor for businesses to ensure efficiency is people. The productivity of the employee directly affects the productivity of the business. For this reason, it is aimed to evaluate the employee and to benefit the business by identifying the factors that increase and motivate the individual's productivity as a result of the evaluation. Ensuring productivity with wages and maximizing job satisfaction is a frequently used method in today's businesses. This study examines the effect of wage management on employees' job satisfaction. While the concepts related to the conceptual framework are explained in the first part, motivation, motivation processes and the literature, survey studies and application scales of these processes on job satisfaction on employees are discussed. The simple method surveysystem was used to calculate the sample volume. As a result of the study, it was seen that the wage management and job satisfaction variables showed significant differences according to the gender, age and length of service of the employees, and the assumption that wage management had a positive and significant effect on job satisfaction was accepted by the linear regression analysis.