İmam-Hatibin cami cemaatine bakışı-Gülşehir örneği
Imam-Hatibins view of the mosque congregation-The case of Gulsehir
  1. Tez No: 835216
  2. Yazar: MUHAMMED HUZEYFE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma Nevşehir ili Gülşehir ilçe merkezi ve köylerinde görev yapan imam-hatiplerin cami cemaatine yönelik algı ve beklentilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Diyanet İşleri Başkanlığına (DİB) bağlı camilerde görev yapan imam-hatipler, örneklemi ise Gülşehir ilçe merkezi ve köylerinde görev yapan 32 imam-hatipten oluşmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış sorulara dayalı mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmada toplumsal statü ve karizmasını bir şekilde canlı tutarak sürdüren imam-hatiplerin cami cemaatinin gündelik hayatında etkin bir aktör olarak yönlendirici ve belirleyici rollerinden hareket edilmiştir. Bu çerçevede toplumun dini ve manevi ihtiyaçlarını karşılamakla görevli sosyal bir aktör olarak imam-hatiplerin cami cemaatinden beklentileriyle ilgili çıkarımlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca imam-hatiplerin mesleki tutum ve davranışları, cemaat algıları ve beklentileriyle ilgili bulguların ilgili literatüre ve kurumsal çalışmalara da katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the perceptions and expectations of the imams working in the Nevşehir province Gülşehir district center and its villages towards the mosque community. The universe of the research consists of imams working in mosques affiliated to the Presidency of Religious Affairs (DIB), and the sample consists of 32 imam-hatips working in Gülşehir district center and villages. Interview technique based on semi-structured questions, one of the qualitative research methods, was used in the research. In this study, the guiding and determining roles of the imam-hatips, who maintain their social status and charisma as an active actor in the daily life of the mosque community, have been taken into consideration. In this context, it has been tried to reach inferences about the expectations of the imam-hatips from the mosque community as a social actor responsible for meeting the religious and spiritual needs of the society. In addition, it is thought that the findings related to the professional attitudes and behaviors of imam-hatips, community perceptions and expectations will contribute to the relevant literature and institutional studies.