Türkiye'de kentsel dönüşüme teknolojik bir öneri: E- kentsel dönüşüm modeli
A new perspective proposal on the understanding of urban renewal in Turkey: E-urban renewal model
- Tez No: 835215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşen dünyada teknolojik her ürün ve hizmetten artık çok kısa sürede haberdar olunmaktadır. Kişisel kullanım amaçlı teknolojik ürün ve hizmetleri yaygın ve etkin bir şekilde kullanıyor olmamıza rağmen iş hayatında ve üretimde aynı hız ve etkinlikte kullandığımız söylenemez. Teknolojik ürün ve hizmetlerin kullanımı; kamusal alanda bugüne kadar yapılanları ve etkin bir şekilde kullanılanları yok saymamakla birlikte tez konumuz olan kentsel dönüşümde de etkin bir şekilde kullanıldığı ne yazık ki söylenemez. Bilginin kullanılmasına ve fayda sağlamasına yönelik, hayatımızın her alanında etkili olduğu gibi, teknolojinin; toplumsal, sosyal hayatımızda, yaşayış biçimimizde ve iş yaşantımızda olan işlevi birey olarak her birimizin yaşamlarını şekillendirmektedir. Bilişim ve teknoloji çağı, bilgi akımları ve bilgi üretimi ile şekillenen ve bilgi toplumu olarak adlandırılan bu gelişim ile mekânsal organizasyonlar hayatımızın her alanını etkisi altına almaktadır. Bu etki ile bilişim çağı denilen bilgi ve teknolojinin gelişimine paralel olarak verinin bilgi kaynaklarına dönüşümü, bilginin şekli, toplanması ve depolanması ile bilginin dağıtılma yöntemlerindeki ilerlemeler, bilginin bilişim çağında toplumla özdeşleşmesine ve ayrılmaz bir parçası haline gelmesine neden olmuştur. Bilgiye bağımlı her türlü üretim ve ticari faaliyetlerin gelişimi, bireyin önemini daha da arttırmış ve müşteri odaklı ticari faaliyetlerden, vatandaş odaklı devlet faaliyetlerine (e-devlet) geçişi hızlandırmıştır. Bilginin küresel ölçekte ticari faaliyetlerin yürütülmesinde ve müşteri kavramının da küresel çapta gelişmesinde e-sistemler önem kazanmıştır. E-devlet, demokratik ve etkin hizmet anlayışını içeren teknolojik bir platformdur. Geleneksel devletin yapısal değişimini içeren ve internet üzerine temellendirilen elektronik devlet işleri, beraberinde devlet ile vatandaş arasındaki etkileşimi ve hızlı iletişimi, demokratik uygulama platformlarını ve erişime bağlı ifade özgürlüğünü sağlayarak bireylere kadar inen iletişim imkanlarını geliştirmektedir. Bireye erişim ve etkileşim imkanları, iletişimsel akılcılığın planlama üzerindeki etkinliğinin artmasını sağlayarak, etkileşimli ve katılımcı dönüşümün, e-devlet altyapısının sağladığı erişim ve etkileşim ile işlerliğini arttırmaktadır. E-devlet ile ağ yapısına sahip organize toplum arasındaki etkileşimin üzerine kurgulanan e-kentsel dönüşüm, etkileşime bağlı müzakere süreci ile şekillenmektedir. Elektronik“e”eki ile tanımlanan e-kentsel dönüşüm, teknoloji kullanımı yardımıyla bilgi paylaşımını esas alan, etkileşimi demokratik uygulamalarla birleştiren ve planlama ile katılımın beraber tanımlandığı bir süreci ve araçları ifade etmektedir. Bu çalışmada bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ile başlayan bilişim çağının kentsel dönüşüm alanı üzerindeki etkisi yapılan çalışmalara bağlı olarak gelişen etkileşimli ve katılımcılığın ön planda olduğu süreci ve araçları, Türkiye'deki kentsel dönüşüm sürecindeki değişimlerin irdelenmesi yardımıyla tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As information and technology are useful in all facets of our lives, its role in social interactions, everyday routines, and professional lives impacts each of our individual lives. Information flows, information generation, and technology are shaping the information age. Spatial organisations are a result of this growth, also known as the information society, and they have an impact on every part of our life. As a result, the transformation of data into information sources, the form, collection, and storage of information, as well as improvements in the methods of disseminating information, have caused information to be identified with society in the information age and to become an integral part of it. This development of information and technology is known as the information age. The emergence of various information-based production and commercial activities has raised the value of the individual and sped up the shift from customer-focused commercial to citizen-focused government (e-government) activities. E-systems have become more crucial to the execution of commercial activities on a global scale and to the globalisation of the customer notion. A technological platform called e-government features a democratic and efficient service model. By enabling interaction and quick communication between the state and the citizen, democratic application platforms, and access-dependent freedom of expression, electronic state affairs, which include the structural transformation of the traditional state and are based on the internet, improve the communication opportunities that go down to the individuals. With the access and interaction chances given by e-government infrastructure, individual access and interaction opportunities boost the effectiveness of communicative rationality on planning, increasing the operability of interactive and participatory change. The interactive negotiating process shapes the e-urban transformation, which is based on the interaction between organised society and e-government with a network structure. E-urban transformation is a process and set of tools that is built on information sharing with the aid of technology, combines interaction with democratic practises, and defines planning and participation as one concept. It is defined by the electronic suffix“e”.This study used changes in the urban transformation process in Turkey to define the effects of the information age, which began with the development of information and communication technologies, on the urban transformation area, the interactive and participatory process, and its tools.