Sınıf öğretmenlerinin müzeye ve müzenin işlevlerine ilişkin algıları
Primary teachers perceptions about the museum and its functions
  1. Tez No: 835224
  2. Yazar: MERT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Müzeler insanlara, insanlığa ait bilgi birikimlerini ve insanlığın yaşam deneyimlerini sunan bir yaşam alanı olmakla beraber bilgi ve deneyimi bir arada içermesiyle yaparak yaşayarak öğrenme paradigmasının karşılık bulduğu aktif informal öğrenme ortamlarıdır. Diğer informal öğrenme ortamlarına nazaran müzelerin en büyük artısı, bireylere eğitsel deneyimler sağlayabilmeleri ve görerek, duyarak, uygulayarak ve yaşayarak öğrenme fırsatı sunmalarıdır. Öğretmenler ise, müzelerin eğitim ve deneyim yaratma ve teşvik etme misyonuna hizmet eden kilit aktörlerdir. Bu bağlamda bu çalışmada, öğretmenlerin müzeye ve müzenin işlevlerine ilişkin algıları araştırılmaktadır. Çalışma, nitel araştırma modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırma, temel nitel araştırma deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Mersin, Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ilçelerindeki resmi ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri arasından amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 14 ilkokul öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verilerini sınıf öğretmenleriyle yapılan görüşmeler oluşturmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde kod, kategori, tema sistematiği kullanılarak hiyerarşik bir kodlama gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, katılımcı sınıf öğretmenlerinin müzeyi“tarih ve kültür”,“öğrenme ve kişisel gelişim”ve“maddi kanıt”odaklı olarak algıladıkları; müzenin işlevlerini ise“eğitsel”,“teknik”,“sanatsal”ve“sosyal”bağlamda algıladıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, sınıf öğretmenlerinin müzeyi ve müzenin işlevlerini müzeyle olan ilişkilerine göre kategorize etme eğiliminde olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
While museums are a living space that presents people's knowledge of humanity and life experiences of humanity, they are active informal learning environments where the paradigm of learning by doing corresponds to the fact that they include knowledge and experience together. Compared to other informal learning environments, the biggest advantage of museums is that they can provide educational experiences to individuals and offer the opportunity to learn by seeing, hearing, practicing and living. Teachers, on the other hand, are key actors who serve the museum's mission to create and promote education and experience. In this context, in this study, primary school teachers' perceptions of the museum and its functions are investigated. The study was conducted based on the qualitative research model. The research was carried out in the basic qualitative research design. The study group of the research consisted of 14 primary school teachers selected by the criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, among the classroom teachers working in the official primary schools in Mersin, Akdeniz, Mezitli, Toroslar and Yenişehir districts in the 2022-2023 academic year. Data were collected through interview. In the analysis of the data, a hierarchical coding was carried out by using code, category and theme systematics.ß The results showed that the participants perceived the museum as focused on“history and culture”,“learning and personal development”and“material evidence”; It has been determined that they perceive the functions of the museum in the context of“educational”,“technical”,“artistic”and“social”. The results of the research showed that primary school teachers tend to categorize the museum and its functions according to their relationship with the museum.