Impact of COVID-19 on the volatility of stock market returns
COVID-19'un borsa getirilerinin oynaklığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 835228
  2. Yazar: RAYANE BODE YOUSSOUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
COVID-19 salgını dünya çapında bir ekonomik gerilemeye yol açmış ve tüketici ve şirket davranışlarında önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu tezin amacı, piyasa fiyatlarının koronavirüs öncesi ve sonrasında nasıl değiştiğini karşılaştırmaktır. Bu tez, koronavirüsün ABD, Çin ve Avrupa'daki hisse senedi fiyat dalgalanmalarını nasıl etkilediğini incelemek için bir otoregresif koşullu heteroskedastisite modeli kullanmaktadır. Bu tezin verileri 31 Mayıs 2012 ile 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Thomson Reuters Refinitiv veri tabanından elde edilmiş olup, analizde Euro Next, ABD ve SSE hisse senedi endekslerinin günlük kapanış fiyatları kullanılmıştır. Veriler COVID-19 salgını öncesi ve COVID-19 salgını sırasında olmak üzere iki kategoriye ayrılmıştır. Bu tez dört bağımsız değişkeni incelemektedir: teyit edilmiş vakalar, teyit edilmiş ölümler, ciro, hacim ve bağımlı değişken hisse senedi fiyatıdır. Çalışmaya göre bu sonuç, pandemi öncesinde getirilerin daha yüksek olduğunu göstermektedir. COVID-19 ile ilişkili toplam vaka ve ölüm sayısı S&P500, SSE üzerindeki riski etkilemiştir. Ancak, zımni oynaklıktaki değişiklikler dikkate alındığında, bunların hisse senedi getirilerini etkilediğine dair bir kanıt Bulunamamiştır. Daha önceki bazı pandemiler dünyayı etkilemisse de koronavirüs dönemi küresel finans sisteminin veya hisse senedi getirilerinin en düşük değerini kaydetti çünkü koronavirüs kilitlenmesi sırasında hisse senetlerinin değerinin nasıl değiştiği tam olarak bilinmemektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic outbreak caused a worldwide economic downturn and caused significant shifts in consumer and company behavior. The purpose of this thesis is to compare how market prices changed before and after the corona virus. This thesis looked at how the indices did during the disease period and before COVID-19.This thesis uses an autoregressive conditional heteroskedasticity model to examine how the coronavirus affects stock return fluctuations in the US, China, and Europe. The data for this thesis is extracted from the Thomson Reuters Refinitiv database from May 31, 2012, to May 31, 2022, and this analysis uses daily closing prices of the Euro Next, US, and SSE stock indices. The data are divided into two categories, namely: before the COVID-19 pandemic, during the COVID-19 pandemic. This thesis examines four independent variables: confirmed cases, confirmed deaths, turnover, volume ,and the dependent variable is stock price. This result indicates that, according to the study, returns are higher before the pandemic, the total number of cases and deaths associated with COVID-19 influenced the risk on the S&P500, SSE. But when changes in implied volatility are considered, there is no evidence that they affected stock returns. Some previous pandemics have affected the world, but the period of the coronavirus, the global financial system or stock returns recorded their lowest value because no one knew how the value of stocks changed during the coronavirus lock-in. Even though there is an epidemic, industries like medical insurance and web services are doing well.