Return and volatility spillovers among trading partners: Evindence from Turkish market
Ticaret ortakları arasında getiri ve volatilite bulaşması: Türk piyasası'ndan kanıtlar
  1. Tez No: 904743
  2. Yazar: BURAK BATMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tezde, 1 Ocak 2015 - 31 Aralık 2022 dönemi boyunca Türkiye'nin ihracat, ithalat, doğrudan yabancı yatırım girişleri ve doğrudan yabancı yatırım çıkışları açısından yüksek ve düşük ticaret ilişkilerine sahip olduğu ülkelerin ilgili endeksleri ile Türk hisse senedi ve tahvil endeksleri arasındaki getiri, volatilite yayılmaları ve koşullu korelasyonların dinamik yapıları incelenmiştir. Çalışmada kullanılan spesifik endeksler, her seçilmiş ülke için genel piyasayı temsil eden birincil hisse senedi endeksleri, imalat, finans, teknoloji ve telekomünikasyon sektörlerini temsil eden dört sektörel endeks ve bir 10 yıllık tahvil endeksini içermektedir. Yüksek Ticaret grubunda Almanya, İngiltere, İtalya, Hollanda, ABD ve Çin yer alırken, Düşük Ticaret grubunda Avustralya, İsveç ve Kanada bulunmaktadır. Bu çalışmanın bir diğer önemli yönü, küresel Covid-19 pandemisinin Türkiye ve ticaret ortakları arasındaki bu endekslerin getirilerinin değişkenliği, volatilite yayılmaları ve koşullu korelasyonlarını nasıl etkilediğinin incelenmesidir. Covid-19 pandemisinin kesin tarihi, ilgili yapısal kırılma testleri ile belirlenmiştir. Son olarak, dört farklı dışsal değişkenin Volatilite Endeksi (VIX), Brent Ham Petrol (BRENT), Döviz Kuru (USD/TRY) ve Kredi Temerrüt Takası (CDS) getirilerinin koşullu korelasyonlar üzerindeki etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Covid-19 pandemisinin kesin tarihini belirlemek için yapısal kırılma testleri (ICSS) uygulanmıştır. Getiri ve volatilite yayılmalarını incelemek için Vektör Otoregresif- Asimetrik Dinamik Koşullu Korelasyon (VAR-ADCC-GARCH) yöntemi kullanılmıştır. Dışsal değişkenlerin koşullu korelasyonlar üzerindeki etkisini analiz etmek için Dışsal Değişkenlerle Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Heteroskedastisite (GARCHX) yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın katkıları beş ana başlıktadır: Birincisi, Türkiye'nin finansal endeksleri ile ticaret hacmi yüksek veya düşük olan ülkelerin finansal endeksleri arasındaki bağlantıların varlığı. İkincisi, Türkiye Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı Covid tarihlerine bağlı kalmak yerine, her bir Türk finansal piyasasındaki gerçek kırılma tarihlerinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak Covid etkilerinin tespit edilmesi. Üçüncüsü, piyasa yapıcıları ve karar vericiler için portföy çeşitlendirmesi amacıyla sektörel endekslerin de göz önünde bulundurulması. Dördüncü olarak, sadece borsa endekslerinin yanında, ülkelerin makroekonomik verilerini gösteren bir değer olan 10 yıllık tahvil endekslerinin de sisteme dahil edilmesi. Beşinci ve son olarak, dışsal değişkenlerin sisteme dahil edilerek ülkeler arasındaki koşullu korelasyonlara etkilerinin ölçümlenmesi. Bu çalışmanın sonuçları, finansal piyasalarda getiri ve volatilitedeki ani artışların bulaşma etkilerini belirlemeye yardımcı olabilir ve bu nedenle yatırımcılara portföylerini çeşitlendirme ve riskleri etkin bir şekilde koruma konusunda içgörüler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamic structures of returns, volatility spillovers, and conditional correlations between Turkish stock and bond indices and the relevant indices of countries with which Turkey has both high and low trade relationships in terms of exports, imports, foreign direct investment inflows, and foreign direct investment outflows during the period from January 1, 2015, to December 31, 2022, are examined. The specific indices used for the study, from each selected country include the primary stock indices representing the overall market, four sectoral indices representing manufacturing, finance, technology, and telecommunications, and a 10-year bond index. The countries in the High-Trade group are Germany, UK, Italy, Netherlands, USA, and China, while the Low-Trade group includes Australia, Sweden, and Canada. Another significant aspect of this work is the examination of how the global Covid-19 pandemic has affected the variability of returns, volatility spillovers, and conditional correlations for these indices among Turkey and its trading partners. The exact date of the Covid-19 pandemic is determined by relevant structural break tests. Finally, the effects of the returns of four different exogenous variables, namely the Volatility Index (VIX), Brent Crude Oil (BRENT), Currency Exchange (USD/TRY), and Credit Default Swap (CDS), on conditional correlations are separately examined. Structural break tests (ICSS) were applied to determine the exact date of the Covid-19 pandemic. Vector Autoregressive-Asymmetric Dynamic Conditional Correlation (VAR- ADCC-GARCH) method was used to examine returns and volatility spillovers. The Generalized Autoregressive Conditional Heteroskedasticity with External Variables (GARCHX) method was applied to analyze the effect of external variables on conditional correlations. The contributions of the study are five-fold: First, the existence of connections between Turkey's financial indices and those of countries with high or low trade volumes. Second, determining the actual break dates in each Turkish financial market instead of relying on the Covid dates announced by the Turkish Ministry of Health, and subsequently identifying the effects of Covid. Third, considering sectoral indices for portfolio diversification purposes for market makers and decision-makers. Fourth, integrating 10- year bond indices, which serve as a significant indicator of countries' macroeconomic data, into the system alongside stock indices. Lastly, measuring the impact of exogenous variables on conditional correlations between countries. The results of this study may help identifying contagion effects of spikes in returns and volatility in financial markets, and, therefore, providing investors with insights to diversify their portfolios and hedge risks effectively.