The impact of covid-19 on stock prices: Evidence from Saudi Arabia
Covid-19'un hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi: Kanıt Sudi Arabistan'dan
- Tez No: 885863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
COVID-19 salgını, küresel ekonomiyi önemli ölçüde etkiliyor ve Tedarik zinciri kesintileri ve fiyat nedeniyle borsayı etkileme ile ilgili sorunlar oynaklık ve istikrarsızlık. Pandeminin hisse senedi piyasaları üzerindeki etkisinin incelenmesi hem finans hem de işletme tarihi alanlarında ana hale gelmek. Bu çalışmanın amacı: COVID-19 salgınının Kral Suudi Arabistan hisse senedi getirileri üzerindeki etkisini belirleyin. O Stokun tepkisini ölçmek için bir olay çalışması metodolojisi kullanarak sunar Suudi Arabistan'da fiyatlar ve piyasa oynaklığı. Suudi borsası yaşadı COVID-19 kriz duyurusundan önce ve sonra önemli değişiklikler, anormal Yirmi farklı sektör endeksinde getiriler -10 ile 10 arasında gözlemlendi. Etkinlik gününde (0. gün), On üç sektörün olağan getirisi, üçünün pozitif ortalama anormal getirisi ve dördünün negatif ortalama anormal getirileri vardı. Tüketici Hizmetleri %0,61 pozitif oy aldı ortalama anormal getiri, İlaç, Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimi
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic is significantly impacting the global economy, leading to problems with supply chain disruptions and influencing the stock market due to price volatility and instability. The study of the impact of the pandemic on stock markets is becoming main in both the areas of finance and business history. This study aims to determine the effect of the COVID-19 pandemic on King Saudi Arabian stock returns. It presents by employing an event study methodology to measure the response of stock prices and market volatility in Saudi Arabia. The Saudi stock market experienced significant changes before and after the COVID-19 crisis announcement, with abnormal returns on twenty different sector indices observed from -10 to 10. On event day (day 0), thirteen sectors had ordinary returns, three had positive average abnormal returns, and four had negative average abnormal returns. Consumer Services had a 0.61% positive average abnormal return, Pharma, Biotech, and Life Science had a 0.00017% positive average abnormal return, and REIT had a 0.29% positive average abnormal return. Food and Beverages had a 0.67% negative average abnormal return, Health Care Equipment & Services had a -1.08% negative average abnormal return, Materials had a -0.44% negative average abnormal return, and REIT had a -1.42% negative average abnormal return.