Ameliyathane hemşirelerinin robotik cerrahiye ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of operating room nurses' level of knowledgerelated to robotic surgery
  1. Tez No: 835233
  2. Yazar: MELTEM GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULUHA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Güner, M. (2021). Ameliyathane Hemşirelerinin Robotik Cerrahiye İlişkin Bilgi Düzeylerinin Belirlenmesi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Araştırma, ameliyathane hemşirelerinin robotik cerrahi hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da robotik cerrahi yapılan ve izin alınabilen 7 hastanenin ameliyathanelerinde çalışan 295 ameliyathane hemşiresi oluşturdu. Araştırmada, herhangi bir örneklem seçim yöntemine gidilmeden evrenin tamamına ulaşılması hedeflendi. Araştırma, Ağustos 2020-Ekim 2020 tarihleri arasında araştırma kriterlerini karşılayan 223 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırma öncesinde, etik kurul ve kurum izinleri; hemşirelerden ise sözlü ve yazılı izinleri alındı. Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan“Ameliyathane Hemşirelerini Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Ameliyathane Hemşirelerinin Robotik Cerrahi Hakkında Bilgi Düzeylerini Değerlendirme Formu”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Araştırma verileri, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı ile uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak bilgisayar ortamında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Güner, M. (2021). Determination of Operating Room Nurses' Level of Knowledge Related to Robotic Surgery. Istanbul University-Cerrahpasa, Institute of Graduate Studies, Department of Surgical Nursing. Master Thesis. Istanbul. The research was conducted descriptevely to evaluate the determination of operating room nurses' level of knowledge related to robotic surgery. The population of the research consisted of 295 operating room nurses working in 7 hospitals where robotic surgical interventions are performed and institutional permissions have been obtained. In the research, it was aimed to reach the entire universe without using any sample selection method. The research was carried out with 223 nurses who met the research criteria between August 2020 and October 2020. Before the research, ethics committee and institutional permissions have been obtained; verbal and written permissions have been obtained from nurses. Data were collected by face to face interview method using“Information Form for Operating Room Nurses”and“Evaluation Form of the Knowledge Level of Operating Room Nurses About Robotic Surgery”prepared by the researcher in line with the literatüre. Research data, evaluated in the computer environment by using appropriate statistical methods with the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program.