Kedilerde alfaksalon ve medetomidinin sedasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the sedative effects of alfaxalone and medetomidine in cats
- Tez No: 835236
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, kedilerde alfaksalon ve medetomidinin sedatif ve kardiyovasküler etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada röntgen, ultrason, diş hastalıkları, kulak hastalıkları, bandaj değişimi amacıyla getirilen 18 sahipli kedi kullanılmıştır. Kediler rastgele 2 gruba ayrılmıştır; bir gruba 4 mg/kg alfaksalon ve diğer gruba 0.08 mg/kg medetomidin intravenöz olarak uygulanmıştır. Uygulama sonrasında hareket değişiklikleri ve sedasyon durumları kaydedilmiştir. Sedasyon skoru, analjezi skoru, kalp atım sayısı, solunum sayısı ve gelişen yan etkiler takip edilmiştir. Sedasyon skoru medetomidin grubunda daha yüksek sedasyon süresi daha uzun olarak bulunmuş ve aradaki farklılıklar istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. Kalp atım sayısı alfaksalon uygulanan grupta daha yüksek solunum sayısı ise daha düşük olarak kaydedilmiş ve değerlerindeki değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak alfaksalon ve medetomidinin klinik olarak benzer sedatif ve analjezik etkinliği olduğu, kedilerde uzun sedasyon gerektiren uygulamalarda medetomidinin tercih edilmesi gerektiği ve kardiovasküler problemi olan hayvanlarda alfaksalonun daha güvenilir olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the sedative and cardiovascular effects of alfaxalone and medetomidine in cats. In the study, 18 owned cats brought for X-ray, ultrasound, dental examination, ear diseases examination, and bandage change were used. The cats were randomly divided into two groups; 4 mg/kg alfaxalone was intravenously administered to one group and 0.08 mg/kg medetomidine to the other group. After the application, movement changes and sedation conditions were recorded. Sedation score, analgesia score, heart rate, respiratory rate, and side effects were also recorded. The sedation score was higher and the duration of sedation was longer in the medetomidine group, and the differences were statistically significant. As a result, it was concluded that alfaxalone and medetomidine have clinically similar sedative and analgesic efficacy, medetomidine should be preferred in applications requiring prolonged sedation in cats, and alfaxalone is more reliable in animals with cardiovascular problems.