Genç futbolculara uygulanan 4 haftalık Kaatsu Antrenmanı'nın futbolcuların kas hipertrofisi ve kuvvet gelişimine etkilerinin incelenmesi
Research on the effects of 4 weeks Kaatsu training applied to young football players on the muscle hypertrophy and strength development
- Tez No: 835242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Alanyazında kan akışı kısıtlanarak yapılan antrenmanların düşük yoğunluklu yüklenmelerle, kısa sürede kas hipertrofisi ve kuvvet gelişiminde etkili olabileceği belirtilmektedir. Bu bağlamda çalışmamızda genç futbolculara uygulanan 4 haftalık Kaatsu Antrenmanı'nın sporcuların kas hipertrofisi ve kuvvet gelişimine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 17,3 yaş aralığında; 68,7 kg ağırlık ortalamasında; 178,3 cm boy uzunluğunda; vücut kitle indeksi 21,4 kg/metrekare olan, U 19 kategorisinde 16 erkek Kırıkkale Büyük Anadolu Spor Kulübü futbolcuları katılmıştır. Katılımcılar deney (n=8) ve kontrol (n=8) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubunun bacak uyluk bölgelerine 40 milimetre civa basınç uygulanıp kan akımı kısıtlanarak maksimum 1 tekrarın (1 MT) % 40'ı yüklenme şiddetiyle; kontrol grubuna herhangi bir basınç uygulamadan yalnızca oklüzyon bantları takılarak aynı yüklenme şiddetiyle bacak kuvvet antrenmanı yaptırılmıştır. Antrenmanlar 4 hafta boyunca haftada 3 gün uygulanmıştır. 15 dakika ısınmayı takiben 1. sette 25, 2. sette 20, 3. sette 15 ve 4. sette maksimum tekrar sayısı ile, sırayla leg press, leg curl, leg rise ve leg ekstensiyon hareketleri uygulanmıştır. Katılımcıların bacak hacim değerleri Frustum Yöntemi, bacak kuvvet değerleri 1 MT testi ile belirlenmiştir, yüklenme şiddeti de 1 MT testine göre ayarlanmıştır. Test sonuçları SPSS 22.0 Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının gruplararası bacak hacim ve kuvvet öntest değerleri arasında fark görülmemişken; sontest değerleri arasında anlamlı farklar görülmüştür. Deney grubunun bacak hacim ve kuvvet değerlerinin kontrol grubundan daha fazla artmış olması aynı yüklenme şiddeti ile uygulanan Kaatsu Antrenmanı'nın futbolcuların bacak hipertrofisi ve kuvvet değerlerini arttırmada klasik kuvvet antrenmanından daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Training done by restricting blood flow is said to be effective in muscle hypertrophy and strength development in a short time with low-intensity loads. In this context we aimed to examine the effects of the 4-weeks Kaatsu Training applied to young football players on muscle hypertrophy and strength development of the athletes. 16 Kırıkkale Büyük Anadolu Sports Club football players participated. Participants were divided into experimental and control groups. By applying 40 mmhg pressure to the leg-thigh areas of the experimental group and restricting the blood flow, 40% of the maximum 1 repetition (1RM) was loaded; In the control group, leg strength training was performed with the same load intensity without applying any pressure. The exercises were applied 3 days a week for 4 weeks. After a 15-minute warm-up, leg press, leg curl, leg rise and leg extension movements were performed. The leg volume values of the participants were determined by the Frustum Method, the leg strength values and the load intensity was adjusted according to the 1 RM test. While there was no difference between the leg volume and strength pretest values between the groups of the experimental and control groups; There were significant differences between the posttest values. The fact that the leg volume and strength values of the experimental group increased more than the control group showed that Kaatsu Training applied with the same load intensity was more effective than classical strength training in increasing the leg hypertrophy and strength values of football players.