Kırıkkale ilinde uluslararası ve geçici koruma sağlanan yabancıların ağız ve diş sağlığı durumu ve tedavi ihtiyaçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of oral health status and treatment needs in immigrant in Kirikkale
  1. Tez No: 835241
  2. Yazar: ELİF ÜLKÜ DEMİR ŞERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ağız ve diş sağlığının sıklıkla ihmal edildiği bilinmektedir. Üstelik göçmenler için pahalı ve karşılanamaz olarak görülebildiği gibi menşe ülkelerde genel bir diş sağlığı hizmeti eksikliği olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kırıkkale'deki göçmenlerin ağız hijyeni ve diyet alışkanlıklarını, kendi algıladıkları ve muayene ile saptanan ağız ve diş sağlığı durumlarını, alışkanlıklarının ağız sağlığı üzerindeki etkisini ve ağız diş sağlığı hizmetlerinden ne ölçüde yararlandıklarını değerlendirmektir. Kırıkkale'de yaşayan 150 Iraklı, 128 Afgan, 68 Suriyeli ve 50 İranlı toplam 396 göçmen ve 100 Türk vatandaşının katılımıyla bir kesitsel saha çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri, bu çalışmaya uyarlanan DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) anketi ve DSÖ Muayene Formu ile toplanmıştır. Iraklıların %60'ı İranlıların %80'i; Afganların %20,4'ü; Suriyelilerin ise %27,5'i Türkiye'de diş hekimine gitmiş, Afganların %63'ü tüm katılımcıların %34,6'sı hiç diş hekimine gitmemiştir. Katılımcılarımızın neredeyse yarısı sağlık sigortasından ve devlet desteğinden yararlanabildiklerini bilmediğini; %67,7'si sağlık hizmetinde asla ayrımcılık yaşamadığını belirtmiştir. Katılımcıların çoğunluğu (%69,6) son bir yıldır diş ve dişetleri kaynaklı ağrı veya rahatsızlık yaşamıştır. Çalışmamızda Iraklılar (%64,7) dışında bütün gruplar diş fırçası kullanımı bildirmiştir. Çalışmamızdaki Türk katılımcılarda DMFT 6,26+5,06; Afganlarda 5,94+5,17; Iraklılarda 5,46+3,48; İranlılarda 6,54+5,20; Suriyelilerde 8,00+6,11 bulunmuştur. Katılımcılar arasında en yüksek D (4,20+3,62) ve M (2,07+3,69) değerleri Suriyelilerde; en düşük F (0,51+1,47) Afgan; en düşük M (1,28+2,61) İranlı katılımcılarda görülmüştür. Toplumsal periodontal indeks bulgularımıza göre en sağlıklı dişetine sahip grup Türklerdir (%79). Göçmen katılımcıların yarısından fazlasında dişeti kanaması (%52,6) ve tartar (%53,4) mevcuttur. Sonuç olarak, göçmenlerin ağız diş sağlığı durumlarının, ağız ve diş sağlığı algıları ve ağız ve diş sağlığına erişimlerinin, göçmen olmayan sağlıklı bireylerden daha kötü durumda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Oral and dental health is often neglected, moreover, it may be seen as expensive and unaffordable for immigrants, and there may be a general lack of dental health care in the countries of origin. The aim of this study is to evaluate the oral hygiene and dietary habits of immigrants in Kırıkkale, their self-perceived dental health status, the effect of their habits on oral health, and the extent to which they benefit from dental health services. A cross-sectional field study was conducted with the participation of 150 Iraqis, 128 Afghans, 68 Syrians and 50 Iranians, a total of 396 immigrants and 100 Turkish citizens living in Kırıkkale. Study data were collected with the WHO (World Health Organization) questionnaire and WHO Examination Form adapted to this study. 60% of Iraqis 80% of Iranians; 20.4% of Afghans; on the other hand, 27.5% of Syrians went to a dentist in Turkey, 63% of Afghans and 34.6% of all participants never went to a dentist. Almost half of participants do not know that they can benefit from health insurance and government support; 67.7% of them stated that they have never experienced discrimination in health care. The majority of the participants (69.6%) have experienced pain or discomfort from their teeth and gums in the last year. In our study, all groups except Iraqis (64.7%) reported toothbrush use. DMFT was found 6.26+5.06 in Turkish; 5.94+5.17 in Afghans; 5.46+3.48 in Iraqis; 6.54+5.20 in Iranians; I8.00+6.11 in Syrians. Among the participants, the highest D (4.20+3.62) and M (2.07+3.69) values were among the Syrians; lowest F (0.51+1.47) Afghan; the lowest M (1.28+2.61) was seen in Iranian. According to our CPI findings, the group with the healthiest gingiva is Turks (79%). Gingival bleeding (52.6%) and tartar (53.4%) are present in the immigrant participants. As a result, it was found that the oral and dental health status of immigrants, their perception and their access to oral and dental health were worse than healthy non-immigrant individuals.