Şırnak yöresinde yetiştirilen antepfıstığında yapraktan çinko (ZN) uygulamasının tane ve yaprakların bazı mikro element içeriklerine etkileri
Effect of zinc application from leaves on some microelement contents of grains and leaves in pistachios grown in Şirnak regi̇on
- Tez No: 835248
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYYİD IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Şırnak yöresinde yetiştirilen Antepfıstığında yapraktan çinko uygulamasının yaprak ve meyve örneklerinin çinko ve bazı mikro element içeriklerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, daha önceden belirlenmiş ve meyve verme aşamasındaki bir çitçi bahçesindeki Antepfıstığı ağaçlarına belirlenen dozlarda yapraktan Çinko Sülfat (ZnSO₄.₇H₂O) uygulanmıştır. Uygulama parselleri tesadüf blokları deneme desenine göre belirlenmiştir. Uygulamalar 4 doz 5 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Yapraktan yapılan uygulama dozları; birinci doz: 0 doz, ikinci doz: % 0,25 ZnSO₄ (100 litre suda 250 gr ZnSO₄ eritilmiş), üçüncü doz: %0,50 ZnSO₄ (100 litre suda 500 gr ZnS04 eritilmiş), dördüncü doz: %1,00 ZnSO₄ (100 litre suda 1kg ZnS04 eritilmiş) şeklinde ayarlanmıştır. Uygulamalar çiçeklenmeden sonra başlamak üzere 20'şer gün arayla yapılmıştır. Üçüncü uygulamadan bir hafta sonra ağaçlardan yaprak örnekleri, hasat zamanında analiz için yeterli meyve örnekleri alınmış ve laboratuvarda mikro element analizleri bilinen yöntemlerle yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre yapraktan çinko uygulamasının yaprak ve tane örneklerinin özellikle çinko içeriğini önemli ölçüde etkilediği görülmüştür. Laboratuvar analiz sonuçlarına göre uygulanan çinko dozları artıkça yaprak örneklerinin çinko içeriğinin de arttığı görülmektedir. İstatistik analizlerine göre yapraktan çinko uygulamasının yaprakların çinko içeriğini artırması istatiksel olarak önemli bulunmuştur. Aynı şekilde analiz sonuçlarına göre yapraktan uygulanan çinko dozları artıkça tane örneklerinin çinko içeriğinin de arttığı görülmektedir. İstatistik analizlerine göre yapraktan çinko uygulamasının tane örneklerinin çinko içeriğini artırması da istatiksel olarak önemli (Alpha = 0,050 t=2,17881) bulunmuştur. Analiz sonuçlarına göre uygulanan çinko dozları artıkça yaprak örneklerinin demir içeriğinin az da olsa bir düşüş gösterdiği görülmüştür. Ancak istatistik analizlerine göre yapraktan çinko uygulamasının yaprakların demir içeriğini düşürmesi istatiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Analiz sonuçlarına göre yapraktan çinko uygulamasının tane ve yaprak örneklerinin bakır ve mangan içeriğini çok etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
İn this study there is a research about the influence of content microelements on leaf and fruit grain by using zinc (Zn) on pistachios which produce in Şırnak region. İn this study Zinc Sulfate (ZnSO₄.₇H₂O) has been administreate dose on leafs of pistachios trees in a predeterminded farmer's garden which the trees are in fruiting stage. The applications has been repeated each every 4-5 dose. The application on leaf were like that: (0 dose ZnSO₄, 0,25% dose ZnSO₄ ,0,050% dose ZnSO₄, 1% dose ZnSO₄ mixed in 100 Lt water each time applicated. The application repeated on the trees every each 20 days which about blooming time. A week after third application, the leafs examples has been taken and in harvest time they took considerable fruit examples and made microelement Analysis in known methods. On leaf examples zinc content increased parallel with zinc applications by laboratory Analysis results. The respectable found is being statistical increased zinc contents on leafs by zinc applications parallel by statistic Analysis. Likewise, the amount of zinc which is in zinc contents of grain examples has raised as zinc doses on leaf increased has been seen in this study. Using zinc on leafs has having increased the zinc contents in grain is absolutly important by statistic Analysis. (Alpha=0,50 t=2,17881) On the other hand increasing zinc application döşe has changed by negative side (falled) iron (Fe) contents on leafs even a little shown by analysis results. However falling İron (Fe) contents amount which is in leaf by zinc use on leaf has been found insignificant ( be ignored) by Statistic Analysis. Using zinc (Zn) on leaf has showed that cooper (Cu) and Mangan (Mn) contents in both grain and leafs aren't to much influenced According to Analysis Results.