Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Merkez kampüs alanı peyzaj planlaması
University of Kütahya Dumlupınar Central campus investigation about the planning of landscape
  1. Tez No: 83527
  2. Yazar: SERAP ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KAMPUS ALANI PEYZAJ PLANLAMASI Serap ÖNER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mükerrem ARSLAN 1999,Sayfa:lll Jüri._ Prof. Dr. Mükerrem ARSJLAN Doç. Dr. Oğuz YILMAZ Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA Bu çalışmada, Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampusunun fiziksel yerleşim biçimini oluşturacak ve geliştirecek kavram ve tanımlamalar açıklanmış, bunları örnekleyen yurtiçi ve yurtdışı kampus planlarına yer verilmiştir. Ayrıca ülkemizde geçmişten günümüze üniversite kavramı hakkında bilgiler verilmiştir. Kampus alanlarında dış mekan tanımlamasına ilişkin kuramsal hususlara değinilerek açık aran sistemini oluşturulmasında rot oynayan etmenler açıklanmıştır. Kampus alanlarında Peyzaj planlaması ve tasarımına yönelik ilkeler hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırma sonucunda, Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampusu ile ilgili mevcutlar ortaya konarak değinilen kavram ve tanımlamaların ışığında Merkez Kampus sahasının durumu,l/10000ölçekli kampus vaziyet planları üzerinde açıklanarak yorumlanmış, öneriler geliştirilmiştir. 1/1 0000 ölçekli öneri planı hazırlanarak üniversitenin fiziki ve peyzaj planlamasında geçerli olacak genel sonuçlara ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Dumlupınar Üniversitesi, Kampus, Kampüs peyzaj planlaması, kampus tasarımı, kampus fiziksel planlaması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis UNIVERSITY of KÜTAHYA DUMLUPINAR CENTRAL CAMPUS INVESTIGATION ABOUT the PLANNING of LANDSCAPE Serap ÖNER Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Mükerrem ARSLAN 1999, Page: 111 Jury : Prof. Dr. Mükerrem ARSLAN Assoc. Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Assoc. Prof. Dr. Erdoğan YAŞLICA In this study, concepts and definitions that will form the physical settling of Dumlupinar Universiy Central Campus are explained and example campus plans from Turkey and other countries are given. Also, information about the“University”concept in our country from past to today is given. The parameters effecting the formation of the open-area system are explained and outside definitions of the campus areas are given theoretically. Information on the principles of landscape planning and design of campuses is given. As the result of the research, considering the present situation of the Central Campus of Dumlupinar University and the concepts and explanations mentioned, the situation of the campus area is explained and commented using campus situation plans of 1/10000 scale and finally the suggestions are done. Suggestion plans of 1/10000 scale are prepared and results that will be helpful at the physical and landscape planning of the university are reached. KEYWORDS : Dumlupinar University, campus, campus landscape planning, campus design, campus physical planning