Fikir ve sanat eserleri kanunu yönünden NFT'lerin konumu ve NFT satışı
The status of NFTs and NFT trade regarding the law of intellectual and artistic works
  1. Tez No: 835285
  2. Yazar: MELDA ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇATAKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Blokzinciri teknolojisinin hayatımıza girmesini izleyen yıllarda, bu teknolojinin farklı sektör ve alanlarda kullanılmasını sağlayacak pek çok yeni araç ortaya çıkmıştır. Bu araçlardan biri olan non-fungible token (NFT) yani misli olmayan jeton 2021'de kültür sanat alanında kamuoyunun dikkatini çeken bir yükselmeye konu olmuştur. NFT'lerin özellikle dijital sanat eserleri bakımından yoğun işlem hacmine sahip kullanımı neticesinde, NFT'lerin sanat ile bağlantılı olduğu izlenimi kaçınılmaz olmuştur. Ancak bu bağlantının hukuki boyutlarının ne anlama geldiği, sanatçılara ve NFT işlemlerinin taraflarına nasıl haklar sağladığı ya da sağlamadığı hususları oldukça tartışmalıdır ve halihazırda yasal düzenlemelere konu edilmemiştir. Bu çalışma, NFT'lerin sanatla olduğu düşünülen bağlantısını hukuki bir bağlamda ve özellikle 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu yönünden incelemektedir. Bu çalışma kapsamında blokzinciri, akıllı sözleşme ve NFT teknolojileri açıklanmakta; NFT'lerin eser olarak değerlendirilmesine ve NFT'lerce işaret edilen sanat eserlerinin bu teknoloji bağlamındaki durumuna dair farklı görüşler sunulmaktadır. Ayrıca, bu çalışma NFT'lerce işaret edilen eserlerin sahiplerinin telif haklarının, NFT oluşturma ve NFT satışı işlemlerinde nasıl etkilendiğini araştırmakta; kamuoyuna yansıyan bazı uyuşmazlık örneklerini ve NFT'lerin kültür sanat alanında sanatçıların haklarını koruyacak şekilde kullanılması için bazı önerilere yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
In the years following the introduction of blockchain into our lives, many new tools have emerged to use this technology practically in different sectors and areas. An example of these tools, namely non-fungible tokens (NFT) had a significant and eye-catching rise in 2021 in the culture and art area. Since NFTs have an enormous trading volume, especially concerning digital art pieces, it is inevitable to make a connection between NFTs and art. However, this connection is yet to be regulated; and the meaning of this connection and how it affects the artists and the parties of any NFT transaction are found to be highly controversial. This study examines the alleged connection between NFTs and art from a legal perspective, especially regarding the Law of Intellectual and Artistic Works numbered 5847. Within this study, the technological aspect of blockchain, smart contracts, and NFTs is explained; different views are presented on the assessment of NFTs as artwork and the standing point of the artworks that are pointed by an NFT. Also, this study investigates the effects of NFT minting and transaction on the copyrights of the artists when their art is pointed by an NFT. Finally, this study includes a few well-known conflicts around the globe and some suggestions regarding the practical use of NFTs in culture and art for the proper protection of artists' rights.