Kamu kurumlarının denetiminde sayıştayın önemi: Uygulamada karşılaşılan sorunlar ve öneriler
The importance of the court of accounts in the auditing of public institutions: Challenges encountered in practice and recommendations
  1. Tez No: 835290
  2. Yazar: VATAN MUSTAFA KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özellikle dünyada ve ülkemizde yaşanan salgın hastalıklar, doğal afetler ve savaşlar, ekonomilere menfi yönde domino etkisi yapmaktadır. Bu noktada kamu kaynaklarının etkili, ekonomik, verimli kullanılması ile yapılan işlemlerin mevzuat esaslarınca gerçekleştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Kaynakların belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda nasıl kullanıldığı bilmek bütçe yetkisini meclise veren vatandaşların en doğal hakkıdır. Tanım olarak mevzuatımıza 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunuyla giren 'kamu zararının' dış denetim yoluyla tespitini yapan Sayıştayın örgütsel yapısı, yargılama esasları ve 2017-2021 yılları arasında genel bütçeli idarelerde gerçekleştirmiş olduğu düzenlilik denetim bulguları incelenerek bütçenin nasıl kullanıldığı üzerinde durulmuştur. Yapılan literatür araştırması sonucunda incelenen çalışmaların büyük bir kısmının, Sayıştay meslek mensupları ile akademik personele ait olmasına rağmen hakkında yargılamaya esas rapor veya ilam düzenlenen kamu personeli açısından durum değerlendirmesi yapılmadığı görülmüştür. Çalışma dört bölümden oluşmakta olup kamu mali yönetimi, kamu zararı, Türk Sayıştayı ve genel bütçe kapsamındaki idarelerin düzenlilik denetim raporlarındaki bulgu konuları incelenmiştir. Bu kapsamda hakkında ilam düzenlenen, yargılamaya esas rapor hazırlanan kamu görevlilerinin yaşadığı tereddütler, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer verilen suçlar hariç olmak üzere kişisel kusurları nedeniyle artan maliyetlere bağlı olarak kamu zararına ilişkin ödemek zorunda kalacakları tutarlar, mesleki kariyerlerine ait riskler, mahkeme ve Sayıştay kararları arasında farklılıklar ile mevzuat açısından tanım birliğinin sağlanamaması gibi konularda kamu görevlilerinin karşılaştığı sorunlar ve sorunların çözümüne ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Especially, infectious diseases, natural disasters, and wars that occur worldwide and in our country have a negative domino effect on economies. At this point, the effective, economic, and efficient use of public resources and the implementation of actions in accordance with legal principles are of great importance. Knowing how resources are utilized in line with defined purposes and objectives is the natural right of citizens who grant budgetary authority to the parliament. In our legislation, the definition of 'public loss' which entered into force with the Law No. 5018 on Public Financial Management and Control, highlights the significance of external auditing by the Court of Accounts, which determines such losses. By analyzing the organizational structure, trial principles, and regularity audit findings conducted in general budget administrations between 2017 and 2021, the study focuses on how the budget is utilized. As a result of the literature review, it has been observed that the majority of the examined studies are related to the members of the Court of Accounts and academic personnel, while there is a lack of evaluation concerning public employees who are subject to judicial reports or decisions. The study is divided into four parts, including public financial management, public loss, the Turkish Court of Accounts, and the findings in the regularity audit reports of general budget administrations. Within this scope, the dilemmas faced by public officials who are subject to judicial decisions or reports are examined, as well as the increased costs due to personal faults, except for the crimes mentioned in the Turkish Penal Code No. 5237, the risks related to their professional careers, differences between court and Court of Accounts decisions, and the problems encountered by public officials due to the lack of uniformity in legislation definitions, along with proposed solutions to these problems.