Perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda refleksoloji masajının ağrı, anksiyete ve konfor düzeyine etkisi
The effects of reflexology massage in patients who had percutaneous coronary intervention on pain, anxiety and comfort level
- Tez No: 835297
- Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırma, perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda refleksoloji masajının ağrı, anksiyete ve konfor düzeyine etkisini incelemek amacıyla ön test-son test tasarımlı randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma kriterlerini karşılayan 37'si refleksoloji ve 37'si masaj grubunda olmak üzere toplam 74 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Refleksoloji grubuna, günde 1 seans olmak üzere her biri ortalama 40 dakika süren 2 seans refleksoloji masajı uygulandı. Araştırma verileri“Yapılandırılmış Hasta Bilgi Formu”,“Yaşam Bulguları Kayıt Formu”,“Durumluk Kaygı Envanteri”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”,“ Mcgill Ağrı Ölçeği Kısa Formu”ve“Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu”ile toplandı. Verilerin analizinde uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 58,49±10,39 yıl, %85,1'inin evli, %40,5'inin okur-yazar, %39,2'sinin emekli olduğu saptandı. Bireylerin ağrı düzeyi 1. ve 2. seans ön test-son test karşılaştırılmasında refleksoloji ve masaj grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı(p>0,05). Bireylerin anksiyete düzeyi 1. ve 2. seans ön-son test karşılaştırılmasında refleksoloji ve masaj grubu arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Refleksoloji grubunda 1.
Özet (Çeviri)
Aim: This research performed as a randomized controlled trial with a pretest-posttest design in order to determine effect of the reflexology massage into pain, anxiety and comfort level who had percutan coronary intervention. Materials and Methods: A total of 74 patients, 37 of whom were experimental and 37 were placebo, who met the research criteria, constituted the sample of the study. The experimental group received 4 sessions of reflexology massage, 2 sessions a day, lasting 40 minutes each. Research data were collected with“Structured Patient Information Form”,“Vital Signs Registration Form”,“State Anxiety Inventory”,“Visual Comparison Scale”,“Mcgill Pain Scale Short Form”and“General Comfort Scale Short Form”. Appropriate statistical methods were used in the analysis of the data. Results: It was determined that the mean age of the individuals participating in the study was 58.49±10.39 years, 85.1% were married, 40.5% were literate, and 39.2% were retired. No statistically significant difference was found between the experimental and placebo groups in the comparison of the pain levels of the individuals in the 1st and 2nd session pretest-posttest (p>0.05). No significant difference was found between the experimental and placebo groups in the 1st and 2nd session pre-post-test comparison of the individuals' anxiety levels (p>0.05).