Göç ve kadın: Ardahan'da kadınların göç sorunsalı ile ilgili görüşleri
Migration and women: Women's views on the problem of migration in Ardahan
- Tez No: 835298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAY ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye 1950'li yılların sonunda kentleşmeyle birlikte göç olgusunun sürekli olarak yaşandığı bir ülke konumundadır. Türkiye'nin bölgeleri üzerinden bir araştırma yapıldığında en fazla göç veren bölgeler arasında Doğu Anadolu Bölgesi gelmektedir. Tabii ki bu göçlerinde kendi içinde birden çok nedeni vardır. Çalışmamızda bu nedenler makro düzeyde (siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel), mikro düzeyde (Ardahan; şehir, kadın, iş, evlilik vb.) sorunlar ele alınarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda çalışmada Doğu Anadolu Bölgesi'nin bir sınır kenti olan ve sürekli göç verme olgusunun gündemde olduğu Ardahan kentinde“Göç ve Kadınların Göç Sorunsalı ile İlgili Görüşleri”araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is in the position of a country where the phenomenon of migration is constantly experienced with the urbanization at the end of the 1950s. When a study is conducted on the regions of Turkey, the Eastern Anatolia Region is among the regions that give the most immigrants. Of course, there are multiple reasons for these migrations. In our study, these reasons were evaluated by considering the problems at the macro level (political, social, economic and cultural), and at the micro level (Ardahan; city, women, work, marriage, etc.). In this context, in the study,“Immigration and Women's Opinions on the Problem of Migration”were tried to be researched in the city of Ardahan, which is a border city of the Eastern Anatolia Region and where the phenomenon of continuous migration is on the agenda.