Seçilmiş bazı çemen (trigonella foenum-graceum L.) hatlarının verim ve verim öğeleri üzerine araştırmalar
A Research on yield and yield components of some selected fenugreek (trigonella foenum-graceum L.) lines
  1. Tez No: 83530
  2. Yazar: BAYRAM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SEÇİLMİŞ BAZI ÇEMEN (Trigonella foenum - graecum L.) HATLARININ VERİM VE VERİM ÖĞELERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Bayram ÖZDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Bilal GÜRBÜZ Jüri : Prof. Dr. Özer KOLSARICI Doç. Dr. Bayram SADE Bu çalışma Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 1997 yılında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, tek bitki seleksiyonu ile geliştirilmiş 7 hattın Ankara şartlarında tohum verimi ve bazı özellikler bakımından denenmesi ve uygun hatların belirlenmesidir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada materyal olarak tek bitki seleksiyonuyla geliştirilmiş 7 çemen hattı ve bir standart çeşit kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çemen hatlarında tohum verimi 142.5- 305.5 kg/da, bitki boyu 49.40- 71.40 cm, biyolojik verim 399.3-741.8 kg/da, bitkide dal sayısı 2.32-3.13 adet, bitkide meyve sayısı 11.20-15.00 adet, bin tohum ağırlığı 14.80-19.60 g, meyve bağlama yüksekliği 22.80-31.80 cm ve meyvede tohum sayısı 13.10-15.20 adet arasında değişim göstermiştir. Sonuç olarak tohum verimi dikkate alındığında Hat-33, Hat-34 ve Hat-18 en ümütvar hatlar olarak bulunmuştur. 1999, 41 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Çemen, Trigonella foenum - graecum L., tohum verimi, bitki boyu, biyolojik verim, dal sayısı, meyve sayısı, bin tohum ağırlığı, meyve bağlama yüksekliği ve meyvede tohum sayısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME SELECTED FENUGREEK (Trigonella foenum -graecum L.) LINES. Bayram ÖZDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Bilal GÜRBÜZ Jüri : Prof.Dr. Özer KOLSARICI Assoc.Prof.Dr. Bayram SADE This study was conducted in the trail field of Field Crops Department of Agricultural Faculty of Ankara University in 1997. The purpose of this study was to examine the seed yield and some characteristics of 7 lines of fenugreek developed by single plant selection in Ankara conditions and to determine the appropriate lines for Ankara region. The experiment was designed on the basis of Completely Randomised Blocks Desing with 4 replication. In this study, 7 fenugreek lines developed by a single plant selection and a standart variety were used as a material. According to the result of this research, seed yield varied from 142.5-305.5 kg/da, plant height 49.40-71.40 cm, biologial yield 399.3-741.8 kg/da, branch number 2.32-3.13 Per plant, pot number 11.20-15.00 per plant, 1000-seed weight 14.80-19.60 g, pot attachment height 22.80-31.80 cm and seed number Per pot 13.10-15.20. As a result, Line-33, Line-34 and Line-18 were found to be the most promising lines in terms of seed yield. 1999,41 pages Key Words : Fenugreek, Trigonella foenum - gaecum L, seed yield, plant height, biological yield, branch number, pot number, 1000-seed weight, pot attachment height and seed number per pot.