Ankara il sınırları içinde seçilmiş orman alanlarında yetişen şapkalı mantarların tanımlanması
Idendification of naturally grown mushrooms in certain forest areas of Ankara
  1. Tez No: 83529
  2. Yazar: SADEGÜL ÖZDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ERTUĞRUL İLBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma 1997-1999 yılları arasında Ankara il sınırları içinde Beynam, Çubuk ve Kızılcahamam ilçelerinde ormanlık alanlarındaki mantar florasının ortaya çıkartılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ekolojinin mantar çıkışı için uygun olduğu dönemlerde, bölgelerde yapılan arazi çalışmaları ile, makrofungus örnekleri toplanmış, toplanan örneklerin gerek arazi koşullarında gerek laboratuvarda incelenmesiyle teşhisi yapılmaya çalışılmıştır. Çalışma sırasında türlerin fotoğrafları çekilmiş, şekil, büyüklük, renk gibi morfolojik özelliklerinin yanında, spor şekli, rengi, büyüklüğü gibi mikroskobik özellikleri de değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma sonunda toplam 30 adet makrofungus teşhis edilerek, bunlardan 21 'inin yenilebilir olduğu, 9'unun (Amanita phalloides, Amanita ceciliae, Agrocybe pediates, Boletus calopus, Boletus radicans, Panaeolus subbalteatus, Russula albonigra, Russula delica, Scleroderma verrucosum ) yenilebilir nitelik taşımadığı veya zehirli olduğu belirlenmistir.Zacto/'/ws' deliciosus, Pleurotus ostreatus ile Morchella conica gibi yenilebilir türlerin halk tarafından çok iyi tanındığı ve yemeklik olarak tüketildiği gözlenirken, çalışma sırasında bulunan Agaricus arvensis, Flammulina velutipes, Volvariella bombycina, Coprinus comatus ve Lepista nuda gibi dünya piyasasına yeni yeni girmeye başlayan ve kültüre alınmaları son yıllarda gerçekleşmiş yenilebilir türlerin yabanilerinin tespiti önemli bir bulgu olarak dikkati çekmiştir. 1999, 81 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Fungus, mantar, yenilebilir, zehirli.
Özet (Çeviri)
The research has been carried out between 1997-1999 for the purpose of determining the mushroom flora in forest areas of Beynam, Çubuk and Kızılcahamam towns in Ankara Province borders. Therefore, following the land research in the region, macrofungus samples were collected in the periods was appropriate for mushroom growth. The samples were searched for identification both in insitu conditions and also in the laboratory. During the research, the photos of the species were taken, and as well as their morphological properties like shape, size and color, microscopical properties like spore shape, color and size were examined. At the end of the research, totally 30 macrofungus species were identified. Twenty one of them are determined to be edible and 9 of them ( Amanita phalloides, Amanita ceciliae, Agrocybe pediates, Boletus calopus, Boletus radicans, Panaeolus subbalteatus, Russula albonigra, Russula delica, Scleroderma verrucosum ) do not carry edible properties or are poisonous. Observing the edible species like Lactarius deliciosus, Pleurotus ostreatus and Morchella conica are well- known and consumed as food by people. It is an important discovery of establisment of other wild edible species, included the culture in recent years, like Agaricus arvensis, Flammulina vellutipes and Lepista nuda, which are found during the studies and begin to get into the world market nowadays. 1999, 81 pages KEY WORDS : Fungus, mushroom, edible and poisonous.