The design and the implementation of a wearable medical ultrasonic transceiver for bladder volume monitoring
Mesane hacmi takibi için giyilebilir tıbbi ultrasonik alıcı-vericinin tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 835303
  2. Yazar: ÖZGÜR DENİZ TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT BEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İşbu tez kapsamında, hastane dışı ortamlarda kesintisiz biçimde idrar kesesi hacmi takibi için yenilikçi bir çözüm sunan kablosuz bir entegre ultrasonik cihazı sunulmuştur. Cihazın tasarımı, mühendisliği ve gerçekleştirilmesi sırasında karşılaşılan zorluklar, çözümleri ve böylesi bir sağlık servisini hayata geçirmek için aşılan performans yeterlilikleri kapsamlı bir şekilde tartışılmıştır. Cihaz, A-modlu ultrasonik ölçümler için birkaç ultrasonik çevirici ile iletişim halinde bulunur ve idrar kesesi hacmini tahmin etmek için bu çeviricilerden toplanan veriler farklı alanlarda işlenir. Sunulan cihaz, idrar kesesi hacmi tetkikini, işlenmemiş veriden bir hastanın akıllı telefonundan takip edebileceği şekilde görselleştirmeye kadar tüm gerekli işaret işlemelerini yapar ve idrar kesesi hacminin doğru ve sürekli ölçümünü ile bu alanda bir ilk olma niteliği taşır. In-vitro ve in-vivo testlerinde yapılan çalışmalar cihazın güvenilirliğini ve sonuçların doğruluğunu ortaya koyar ve birçok alt idrar yolu bozukluklarının tanısında ve tedavisinde oldukça önemli bir rol oynayan, mesane hacmi bilgisinin en kolay biçimde sağlık personeli ve hastaya ulaştırılması konusundaki potansiyelini gösterir. Cihazın kablosuz ve vücut içi bir uygulama gerektirmeyen yapısı, hastalar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları için uygun ve erişilebilir bir seçenek sunar ve bu hastalıklara sahip bireylerin yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik önemli bir adımı temsil eder. Tez, ayrıca sağlıkta giyilebilir teknolojinin gelişmekte olduğunu ve bu cihazın geliştirilmesi ile bu alandaki potensiyeli vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The manuscript presents an innovative solution for continuous bladder volume mon- itoring outside hospital settings, through a wireless and fully integrated ultrasonic transceiver. The challenges encountered during the design, engineering, and real- ization of the device have been comprehensively discussed, along with the results that fall into the performance metrics to provide such an health tracking service. The device comprises multiple ultrasonic transducers for A-mode ultrasonic mea- surements, and the raw data collected from them are processed on different media. The proposed device completes a full loop of bladder volume detection to a visual- ization on a patient's smartphone, promising accurate and continuous measurement of bladder volume for the first time. The study's in-vitro and in-vivo tests demon- strate the device's reliability and accuracy, indicating its potential for diagnosing and managing lower urinary tract dysfunctions (LUTD). The device's wireless and non-invasive nature makes it a convenient and accessible option for patients and the healthcare providers, representing a significant step towards improving the quality of life for individuals with LUTD. The manuscript also highlights the potential of wearable technology in healthcare, and the development of this device could pave the way for further advancements in this field.