SDR-based tracking system for biodegradable implant sensor
Biyobozunur implant sensörü için SDR tabanlı takip sistemi
  1. Tez No: 881099
  2. Yazar: DİREN ERDEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUMANLI OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Toplumun öncelikleri, Covid-19 pandemisiyle 2019 yılının sonlarına doğru değişti. Insanlar kısa vadede sağlıklarını korumak için düzenli olarak yaptıkları aktivitelerden vazgeçmek ve yeni alışkanlıklar benimsemek zorunda kaldılar. Sonuç olarak, kişisel sağlık günlük yaşamda diğer her şeyin önüne geçen en önemli konu haline geldi. Kişisel sağlık bilincinin artmasıyla birlikte, Corona Virüsü ile ilgili olsun veya olmasın yeni tıbbi sistemlere olan talep arttı. Son dönemdeki pandemiden bağımsız olarak, nano ve RF teknolojilerindeki ilerlemeler, kablosuz iletişime dayalı sağlık uygulamalarının potansiyelini göstermiştir. RF tabanlı tıbbi görüntüleme, tıbbi uygulamalar alanında mevcut teşhis araçlarının etkili bir tamamlayıcısı olarak ortaya çıkmıştır. Bunun temel nedenleri arasında maliyet etkinliği, taşınabilirlik ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyon özellikleri bulunmaktadır. Yazılım Tabanlı Radyo (YTR), esnek olması, geliştirilmiş RF özellikleri ve kompakt donanım boyutları nedeniyle tıbbi görüntüleme uygulamaları için son derece uygun bir seçenektir. Bu tez, RF endüstrisindeki temel ölçüm teknolojilerinden biri olan Vektör Ağ Analizörünün (VAA) yerine geçebilecek uygun maliyetli ve takılabilir bir sistem sunmaktadır. Bu bağlamda birçok çalışma yapılmış olsa da, bu araştırma, moleküler iletişim tarafından üretilen biyolojik süreçleri ve özel kimyasal çıktıları algılamak için genetik olarak değiştirilmiş bakterilerle birlikte YTR tabanlı bir sistemin öncü uygulamasını temsil etmektedir. Sistem tasarımı ve uygulaması, Adalm-Pluto YTR geliştirme için GNU Radio ve Python'un kullanılmasını, gelişmiş sinyal işleme görevleri için MATLAB'in kullanılmasını ve biyolojik fantomlarla bir ölçüm kurulumunun oluşturulmasını içermektedir. YTR sonuçlarının VAA sonuçlarıyla karşılaştırılması, sistemin etkinliği hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 pandemic had an impact on society's priorities towards the end of 2019. In the short term, people had to relinquish their regular social activities and adopt new habits to safeguard their health. Consequently, personal health emerged as the foremost concern in daily life, surpassing all others. This heightened awareness of personal health has led to an increased demand for novel medical systems, irrespective of whether they are specifically related to the Coronavirus or not. Even prior to the recent pandemic, advancements in nano and RF technologies have already hinted at the potential of health applications based on wireless communication. RF medical imaging and sensing has emerged as a promising adjunct to existing diagnostic tools in the field of medical applications, primarily due to its cost-effectiveness, portability, and non-ionizing radiation properties. Software Defined Radios (SDR) are an exceptionally well-suited option for medical applications due to their remarkable flexibility, enhanced RF specifications, and compact hardware dimensions. This thesis introduces a novel low-cost and wearable system as a viable substitute for the Vector Network Analyzer (VNA), a pivotal measurement technology in the RF industry. While several studies have explored the use of SDR as a substitute for VNAs, it is noteworthy that this research represents the pioneering application of an SDR-based system in conjunction with genetically modified bacteria for sensing biological processes and specific chemical outputs generated by molecular communications. The system design and implementation involve the utilization of GNU Radio and Python for Adalm-Pluto SDR development, MATLAB for advantaged signal processing tasks, and the establishment of a measurement setup using biological phantoms. The comparison of SDR results with those from a VNA provides valuable insights into the system's effectiveness.