UV ışınları ile kürlenen faz değişim malzemelerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of phase dressing materials cured with UV rays
- Tez No: 835304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖZCİMDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma; klasik tipte FDM olarak kullanılan ya da mikroenkapsülasyon yöntemiyle faz değiştirme özelliği göstermiş bileşiklerin, bu geleneksel yöntemler dışında UV ile kürlenebilen sistemlere dahil edilerek FDM özelliklerinin incelenmesini amaçlamaktadır. İlk adımda oleil alkol metakrillenmek suretiyle UV ile kürlenme yeteneği kazandırılacaktır ve üretan metakrilat esaslı matris içinde kürlenmiştir. İkinci adımda kıyaslama yapılabilmesi adına benzer bir molekül olan oktadekanol modifikasyona tabi tutulmadan UV ile kürlenebilen karışım formülasyonlarına dahil edilerek polimerik filmler elde edilmiştir. Böylelikle daha hızlı üretilebilen, çevreci vesızdırmazlık sorunu yaşatmayan polimerik filmler üzerilmiştir. FDM özelliği gösteren UV ile kürlenmiş polimerik filmler TGA (Termogravimetrik Analiz), DSC (Diferansiyel Taramalı kalorimetre), F-TIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopi) gibi yöntemlerle karakterize edilmiştir. Yapılan çalışmalardan sonra hazırlanan malzemelerin termal enerji depolanması için kullanılabilecek stabil malzemeler olduğu gözlenmiştir. Bu Tez Çalışması Yalova Üniversitesi Yalova Meslek Yüksek Okulu'nda bulunan Kimya laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiş olup, Bunun dışında kullanılan DSC analizleri için Yalova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarından Hizmet alımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the FDM properties of compounds, that have shown phase change characteristics using traditional FDM methods such as microencapsulation, by incorporating them into UV-curable systems. In the first step, oleyl alcohol was methacrylated to gain UV-curing capability and cured with a urethane methacrylate-based matrix. In the second step, in order to make a comparison, polymeric films were obtained by incorporating a similar molecule, octadecanol, into the UV-curable mixture formulations without modification. By this way, polymeric films that can be produced more quickly, environmentally friendly and which do not cause leakage problems have been produced. The FDM properties of the UV-cured polymeric films were characterized using methods such as TGA (Thermogravimetric Analysis), DSC (Differential Scanning Calorimetry), and F-TIR (Fourier-Transform Infrared Spectroscopy). The results of the conducted studies indicate that the prepared materials can be considered as stable materials for thermal energy storage. This Thesis Study was carried out in the chemistry laboratory of Yalova University Yalova Vocational School. All the analyses were conducted by Yalova University