Türk müziği eğitimi veren yükseköğretim kurumları ve bu kurumlarda yürütülen geleneksel viyolonsel eğitimine ilişkin öğretim elemanı görüşleri
Higher education institutions that provide Turkish music education and faculty's opinions on traditional cello education in these institutions
- Tez No: 835336
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma,“Türk Müziği Eğitimi Veren Yükseköğretim Kurumları ve Bu Kurumlarda Yürütülen Geleneksel Viyolonsel Eğitimine İlişkin Öğretim Elemanı Görüşleri”ni tespit etmeye yönelik, durum tespitine dayalı betimsel bir çalışmadır. Araştırma verileri, tespit edilen ve Türk Müziği viyolonsel eğitimi veren 12 öğretim elemanı görüşlerinin Google Forms aracılığıyla toplanmış, alınan görüşler (nitel ve nicel içerik analizi yöntemiyle çözümlenerek) tablolaştırılmış, öğretmen ifadeleri Ö1, Ö2… şeklinde yazıya dökülerek sunulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre, 42 Yükseköğretim kurumlarının 26'sında Türk Müziği eğitimi verilmekte ve 16'sında Türk Müziği viyolonsel eğitimi programı bulunmaktadır. Aktif olarak eğitim veren 14 yükseköğretim kurumlarından 12 öğretim elemanı ile gerçekleştirilen Türk Müziği viyolonsel eğitimi konusunda katılımcılar; ilk iki dönemde temel tekniklerin öğretiminde fa anahtarının kullanımı, sonraki yıllarda ise Türk Müziği konularına sol anahtarı ile devam edilmesi yönünde görüş bildirmişlerdir. Yanı sıra katılımcılar, Türk Müziği için yazılı bir metodun bulunmadığını ve bu eksikliğin ise bazı hocaların kendi yazdıkları ancak basılı olmayan ders notları üzerinden gidermeye çalışıldığını beyan etmektedirler. Türk Müziği eğitimi verilen Yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim elemanlarının, özellikle bu konuda deneyimli olarak çalışanların ortak bir dili kullanıp, Türk Müziğinde daha aktif çalışılabileceği ve diğer müzik eğitimi bölümlerinde de kullanılabilecek repertuvar açısından ve sistemi daha iyi öğretip öğretemediği açısından takip edebilecekleri bir metodun yazılması. Yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim üyeleri arasında bir çalıştay düzenlenerek, kullanılan anahtar, repertuvar, müfredata ilişkin görüş birliğinin sağlanması ve ortak bir paydada bir müfredatın oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive research based on a situational analysis aimed at determining the“Views of Instructors on Traditional Violoncello Education Conducted at Institutions Offering Turkish Music Education in Higher Education Institutions.”The research data were collected by using Google Forms to gather the opinions of 12 instructors who provide Turkish Music violoncello education, and content analysis was conducted. According to the results of the research, Turkish Music education is offered in 26 out of 42 higher education institutions, with Turkish Music violoncello education available in 16 of them. In this context, participants expressed their views on Turkish Music violoncello education, suggesting that in the first two semesters, the use of the treble clef should be emphasized in teaching basic techniques, while in subsequent years, Turkish Music topics should be taught using the bass clef. Furthermore, participants noted that there is no written method for Turkish Music, and some instructors attempt to compensate for this deficiency by using their own unpublished lecture notes. The research recommends that instructors working in higher education institutions offering Turkish Music education, especially those with expertise in this field, should collaborate to establish a common language and develop a methodology that can be used not only for more active work in Turkish Music but also for creating a curriculum that can be followed by other music education departments. Organizing a workshop among conservatory faculty members to achieve consensus on the key used, the repertoire, and the curriculum, as well as creating a curriculum based on a common denominator, is suggested for the improvement of Turkish Music education in higher education institutions.