Yüksek enflasyon ortamında bireylerin finansal farkındalık düzeylerinin finansal yönetim davranışlarına etkisi
The effect of financial awareness levels of individuals on financial management behaviors in high inflation environment
  1. Tez No: 835342
  2. Yazar: DERYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, yüksek enflasyon ortamında bireylerin finansal farkındalık düzeylerinin finansal yönetim davranışlarına olan etkilerini araştırmaktadır. Bu kapsamda Bursa ilinde ikamet eden 406 beyaz yaka çalışandan veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Finansal Farkındalık Ölçeği ve Finansal Yönetim Davranışları ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında parametrik test yöntemlerinden yararlanılmış ve elde edilen sonuçlara göre finansal farkındalık düzeyinin finansal yönetim davranışlarından nakit yönetimini, tasarruf yönetimini ve sigorta yönetimini pozitif yönlü bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of individuals' financial awareness levels on financial management behaviors in a high inflation environment. In this context, data were collected from 406 white-collar employees residing in Bursa. Financial Awareness Scale and Financial Management Behaviors scale were used to collect data. Parametric test methods were used within the scope of the research and according to the results obtained, it was determined that the level of financial awareness positively predicted cash management, savings management and insurance management from financial management behaviors.