Sağlık sektöründeki serbest meslek mensubu bireylerin yatırım tercihlerinde COVID-19'un etkisi: Sivas ilinde bir araştırma
The effect of COVID-19 on investment preferences of self-employed individuals in the health sector: A study in Sivas province
- Tez No: 818950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyal yaşamı zorlaştıran, insan sağlığını tehdit eden COVID-19 salgını bireyleri gelir düzeylerinden yatırım tercihlerine kadar birçok konuda etkilemektedir. COVID-19 pandemisinin sağlık çalışanlarının çalışma süreleri arttığından yıpranmalar ve gelir düzeyindeki değişikliklerin sağlık çalışanlarının yatırım tercihleri ve finansal yatırımlar hakkındaki bilgi seviyelerinde değişikliğe neden olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışma Sivas ilinde sağlık sektöründe serbest meslek mensubu olarak çalışan toplam 101 bireye, araştırmacılar tarafından oluşturulmuş anket formu uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS 23.0 istatistiksel paket programına aktarılarak analize hazır hale getirilmiştir. Araştırmaya katılan sağlık sektöründeki serbest meslek mensubu bireylerin çeşitli demografik özelliklerine göre dağılımları frekans tabloları oluşturularak belirlenmiştir. Sağlık sektöründeki serbest meslek mensubu bireylerin yatırım araçları hakkındaki bilgi düzeylerinin ve yatırım kararı alırken dikkate aldıkları bazı noktaların Covid-19 öncesi ve sonrası döneme göre dağılımları ise frekans tabloları ve çapraz tablolar (Crosstabs) oluşturularak incelenmiştir. Çapraz tablolarda görülen frekans dağılımlarının istatistiksel olarak farklılık gösterip göstermediği ise Ki-kare bağımsızlık testi kullanılarak analiz edilmiştir. 2x2 boyutundaki çapraz tabloların Ki-kare test istatistiği Yates süreklilik düzeltmesi kullanılarak hesaplanmıştır. İstatistiksel yöntemlerin uygulanmasında IBM SPSS 23.0 paket programından yararlanılmıştır. COVID-19 öncesi dönemde kripto para kullanan katılımcıların oranı %8,9 iken COVID-19 sonrası dönem için bu oran artarak %17,8 olmuştur. Yatırım kararı alırken enflasyon oranını dikkate alan katılımcıların oranı COVID-19 öncesi dönem için %25,7 iken COVID-19 sonrası dönemde bu oran artarak %39,6 olmuştur. Yatırım kararlarını alırken ekonomik istikrarı dikkate alan katılımcıların oranı COVID-19 öncesi dönemde %40,6 iken COVID-19 sonrası dönem için bu oran artarak %54,5 olmuştur. Ki-kare testi sonucunda kripto para, enflasyon oranı, ekonomik istikrar için gözlenen bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The COVID-19 epidemic, which complicates social life and threatens human health, affects individuals in many aspects from their income levels to their investment preferences. Since the COVID-19 pandemic has increased the working hours of healthcare professionals, it has been investigated whether the changes in attrition and income level cause a change in the investment preferences of healthcare professionals and their knowledge levels about financial investments. This study was carried out by applying a questionnaire form created by the researchers to a total of 101 individuals working as self-employed in the health sector in Sivas. The obtained data were transferred to the IBM SPSS 23.0 statistical package program in computer environment and made ready for analysis. The distribution of self-employed individuals in the health sector participating in the research according to their various demographic characteristics was determined by creating frequency tables. The distribution of the knowledge levels of self-employed individuals in the health sector about investment instruments and some of the points they consider when making investment decisions according to the period before and after Covid-19 were examined by creating frequency tables and crosstabs (Crosstabs). Whether the frequency distributions seen in the cross tables differ statistically or not was analyzed using the Chi-square independence test. Chi-square test statistics of 2x2 crosstabs were calculated using Yates continuity correction. IBM SPSS 23.0 package program was used in the application of statistical methods. While the rate of participants using crypto money in the pre-COVID-19 period was 8.9%, this rate increased to 17.8% for the post-COVID-19 period. While the rate of participants, who took the inflation rate into account when making investment decisions, was 25.7% for the pre-COVID-19 period, this rate increased to 39.6% in the post-COVID-19 period. While the rate of participants who took economic stability into account while making investment decisions was 40.6% in the pre-COVID-19 period, this rate increased to 54.5% for the post-COVID-19 period. Cryptocurrency as a result of the chi-square test This difference observed for money, inflation rate and economic stability was found to be statistically significant.