Survical strategy of Isaac Bashevis Singer's six women: The irony and ambiguity of love politics in the traditional and contemporary jewish world as reflected in: Altele, The riddle, Esther kreindel the second, Old love,
Isaac Bashevis Singer'in altı kadın karekterinin hayatta kalma stratejisi: Altele, The riddle, Esther kreindel the second; Old love; The spinoza of market street, The shadow of a crib de yansıtılan geleneksel ve çağdaş .
  1. Tez No: 43520
  2. Yazar: YAĞMUR ÜNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELHAN SAVCIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Isaac Bashevis Singer, Yahudi evlilik kavramını irdelerken, kendisini esas ilgilendiren“Gerçek Aşk”kavramını ön plana çıkarmaktadır. Singer' m kısa hikayelerindeki kadınlar evliliklerinde gerçek aşkı bulmaya çalışırlar. Çünkü onlara göre evlilik bağı, Tanrı kanunlarının emrettiği gibi güçlü, kutsal ve ömür boyudur. Bu nedenle Singer, Yahudi kültürünü doğrularcasma, gerçek aşkın kadın ve erkeğin ilişkisinden doğacağına inanır. Eşler evlilik birliğine ancak sevgi ve şefkat yoluyla ulaşırken, çocuklar da bu aşkın meyvası ve kanıtıdır. Böylece yaşam, Yahudi toplumunun çok önem verdiği aile kurumu ile devam eder. Bu durum, aynı zamanda Tevratm öngördüğü ailenin kutsal yaşamıdır. Bununla beraber Tevrat'ta söz konusu edilen gerçek aşkla, Singer' ınki arasında önemli bir fark vardır. Her ne kadar Singer' m aşk kavramı büyük ölçüde kadının özgürlüğüne ve evlilikteki cinsel eşitliğine dayanmakta ise de, Tevrat'ta betimlenen gerçek aşk kadının fedakarlığının bir sonucudur. Çünkü Tevrat kadınların gerçek aşka ancak kocalarına ve kitaba itaat ederek ulaşabileceğini söylemektedir. Böylece kadınlar kocalarına hizmet etmek için vardırlar. Bu kadınlar,Ill geleneksel Yahudi görüşüne göre, evlilik bağını gerçekleştirmekle başarılı ve“mutlu”sayılırlar. Singer' m hayal dünyasında, kadın karakterler kendi iradeleri ile çelişkiye düşmektedirler. İşte bu noktada aşk politikalarının tüm belirsizlikleri ve ironileri ortaya çıkar. Yeryüzünde ideal aşkın gerçekleşmesi güç olduğundan, Singer bu aşkı açıklayabilmek için sık sık doğaüstü unsurlara başvurmaktadır. Böylece gizemlilik, kutsallık, korkular ve vehimler, Singer' m evlilik entrikalarının temel özelliklerini oluşturmaktadır. Singer' m hikayelerinde, kadın karakterlerin ortak özellikleri, tutku derecesinde kendilerini kocalarına ve evliliğe adamalarıdır. Görünüşte, evlilik bağında kadınların bu amaçla kendilerini feda etmelerinin altında geleneksel Yahudi kültürü yatmaktadır. Ancak gerçekten bu fedakarlığa karşılık kadınlar erkeklerden bekledikleri sevgi ve şefkati görmemektediler. Bu durum kadının ruhsal dengesini bozmakta ve çoklukla psikolojik travmalara ve giderek intihara yol açmaktadır. Başka bir deyişle, Singer' in işaret ettiği büyük ironi, Yahudi geleneklerinin kadınları olumsuz yönde etkileme gücüdür.IV Bu tezin birinci bölümünde, evlilik bağını sürdürmek için kendini feda eden Singer' m kadınları ve onların evliliğin getirdiği ruhsal kısıtlamalar karşısındaki farklı yaklaşımları incelenecektir. İkinci bölümde ise bir başka grup kadının, kendilerini tamamiyle kocalarına adamaları ve değişen durumlar karşısında evliliği sürdürmeye çalışmaları analiz edilecektir. Üçüncü bölümde evlilikte kadının gücü ve yaratıcılığı söz konusu edilecektir. Kadın bu gücü yoluyla töreler ötesi bağlamda iç barışı sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While Isaac Bashevis Singer explores the Jewish concept of marriage, he praises implicitly“True Love”which is his basic concern. Thus the women in Singer's short stories try to find true love within their marriages just because the marriage bond is divinely powerful and life long as the law of God dictates. Hence, conforming with the Jewish cult, Singer believes that true love emerges in the relationship between man and woman. Couples can achieve the union with love and affection and children are the proof and fruits of their love. Therefore life will continue with the institution of family, to which the Jewish community attaches a lot of importance. Accordingly the family lives a“sacred”life as mentioned in the Torah1. However, there is a crucial difference between the true love mentioned in the Torah and that of Singer : Although Singer' s concept of love depends on the freedom of women and the gender equality in marriage, the true love described in the Torah leans on the self sacrifice of women. Because in the Torah women can reach love only if she is obedient to her husband and the law; so she serves her man. Those women who can achieve marriage bonds can be regarded as successful and“happy”in the traditional Jewish pointVI of view. Thus, this is the point where all ironies and ambiguities of love politics emerge in Singer' s f ictive world where the women characters confront their will in opposition to self-denial. Since“ideal love”is too good to be true on earth, Singer resorts to supernatural elements in order to make his notions of ideal love explicit in the course of his love stories. Hence, secrecy, apprehension, holiness, and mysteriousness become the prominent characteristic of Singer's marriage plots. A close reading of Singer' s stories on marriage displays the fact that obsessive devotion to their men and to the marriage bond is the common denominator of his women characters. Apparently, the traditional Jewish culture is in the background of this devotion or so to speak, the pathetic sacrifice of the Jewish women in marriage bond. Yet this devotion is not matched with the expected affection and love from the men in reality. This becomes the beginning of the distortion of the spritual balance of the women and leads often to a trauma in their psychological reactions and even to committing suicide. In other words, the major ironyvıı Singer points at is the strength of the Jewish tradition influencing women in a negative way. In the first chapter of this thesis, the group of Singer' s women who sacrifice themselves in order to continue their marriage bond and different approaches to be followed when confronted with spritiual limitations of marriage, will be dealt with. Another group of women who devote themselves as a whole to their husbands and try to sustain their marriage in changing circumstances will be analyzed in the second chapter. The third group of women who have an extra sense of power and creativity is able to deal with marriage. These women will be analyzed in the third chapter.