Hepatit b yüzey antijeni (hbs ag) pozitif olgularda aile içi bulaşın incelenmesi
Investigation of intrafamilial transmission in hepatitis b surface antigen (hbs ag)positive cases
  1. Tez No: 195272
  2. Yazar: ERHAN YENGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ KURÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç Türkiye gibi hepatit B virüsünün (HBV) orta endemisite ülkelerinde horizontal geçişin ve daha az olarak vertikal geçişin öncelikli yol olduğu düşünülür. Böylece çoğu kronik taşıyıcı çok genç yaşta veya infant dönemde enfekte olur. Çoğu durumda indeks vakalar kişiden kişiye yakın temas ile aile dışı kaynaklardan veya aile içinden bulaşmadan sorumlu tutulur. Bu çalışmanın amacı bir ailede hepatit B'nin olası bulaşma yollarını belirlemektir. Yöntem Ağustos 2006-Mart 2007 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvuran HBsAg taşyıcısı ve kronik aktif hepatitli 40 olgu ile onların 173 aile üyesine (29 karı-koca, 82 çocuk, 11 anne, 11 baba , 40 kardeş) ileriye dönük olarak ELİSA yöntemi kullanılarak hepatit B belirleyicileri bakıldı. İstatistik analizlerde ki-kare ve lojistik regresyon analizleri kulanıldı. Bulgular Aile üyeleri arasında HBsAg prevalansı %33.8'dir. İndeks vakaların aile üyelerinde en fazla Total-AntiHBc prevalansları annelerde %54.5, kız kardeşlerde %45.5, erkek kardeşlerde %33.3, erkek çocuklarda %32.6, hanımlarda %31.3, en düşük Total-AntiHBc prevalansı kocalarda %7.7, babalarda %18.2 ve kız çocuklarında %22.2'dir. HBV bulaşması hem annelerde hem de kız kardeşlerde yüksek, babalara bulaş ise düşüktü. Yalnızca indeks vakaların annelerinde ve kocalarında HBV'nin bulaşması yönünden anlamlı farklılık vardı. Lojistik regresyon modelinde kronik aktif hepatitli indeks vaka ile aynı ailede yaşamak (OR=1.92; GA=1.03-3.57), okuryazar olmamak(OR=6.81 GA=1.27-22.13), geleneksel yöntemlerle evde doğmuş olmak(OR=3.70; CI=1.15-11.87) ve ebe yardımı ile evde doğmuş olmak(OR=3.44; CI=1.47-7.91) hepatit B bulaşması yönünden yüksek risklidir. Sonuç İnaktif HBV taşıyıcısı ve özellikle kronik aktif hepatitli indeks vakaların aile üyelerine bulaş riski çok yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objective Transmission of hepatitis B virus (HBV) in countries of intermediate endemicity, such as Turkey, is thought to be primarily horizontal and, to a lesser extent, vertical. Most chronic carriers therefore become infected in infancy or at a very young age. The index cases in such events have been assumed to come from within the family unit or from sources outside the immediate family, with whom the affected person is in close contact. Aim of this study is to determine the possible route of hepatitis B virus (HBV) transmission throughout a family setting. Method Two hundred and thirteen members (29 spouses, 82 offspring, 11 mothers, 11 fathers and 40 siblings) of 40 index cases (HBsAg carriers and chronic active hepatitis cases) attending the Harran University Medical Faculty Hospital between Augst 2006 and March 2007 were screened prospectively for markers of HBV by using an ELISA. The chi-squared and Logistic regression analyses were used for statistical analysis. Results The prevalence of HBsAg among the family members 33.8%. Among family members, the highest prevalences of antiHBc were in the mothers (54.5%) and sisters (45.5% ), brothers (33.3%), sons (32.6%)and wifes (31.3%), the least prevalences of antiHBc were husbands(7.7%), fathers(18.2%), and doughters(22.2%) of all index cases. Transmission of HBV to both the mothers and sisters were positive was high, Transmission of HBV to fathers was low in all families. There was significant difference in cases where only the mother and husbands of index cases for HBV transmission. In the logistic regression model; living together in the same family with chronic hepatitis B index case (OR=1.92; CI=1.03-3.57), being uneducated (OR=6.81 CI=1.27- 22.13), being born at home with traditional methods (OR=3.70; CI=1.15-11.87) and being born at home with the help of midwife (OR=3.44; CI=1.47-7.91) were higher risk for hepatitits B transmision. i i Conclusion The family members of index cases with inactive HBV carriers, particularly in the case of chronic active hepatitis have a high risk of transmission