Effect of psychological capital on work engagement: The mediating effect of positive affectivity
Psikolojik sermayenin işe adanmışlık üzerindeki etkisi: Pozitif duygulanımın aracılık etkisi
  1. Tez No: 835354
  2. Yazar: ELİF YAĞMUR ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK UÇANOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Performans, bağlılık ve iyi oluş gibi çıktılara ulaşabilmek biçin işyerinde yalnızca olumsuzlukları azaltmaya odaklanan bir yaklaşım, şirketlerin yeni iş çağında gelişip serpilmeleri için yeterli değildir. Pozitif psikoloji, yeni fikirler, yeni kavramlar, araçlar ve pratik uygulamalar sunarak hem örgütsel hem de bireysel düzeyde iş ve örgüt kapsamında istenen sonuçlar elde edilmesini kolaylaştırır. Bu çalışma, en iyi bilinen pozitif psikoloji kavramlarından biri olan psikolojik sermaye ile işe bağlılık arasındaki ilişkiye ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu ilişkideki bağı derinlemesine inceleyebilmek adına pozitif duygulanım bir aracı faktör olarak ele alınmıştır.Veri toplama aracı olarak Utrecth İşe Bağlılık Ölçeği, Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Panas kullanılmıştır. Veriler internet üzerinden toplanmış ve 202 Türk çalışan online anketi tamamlamıştır. Aracı değişken analizi yapısal eşitlik modellemesi ile Amos 28 kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar, psikolojik sermaye ile işe bağlılık arasında anlamlı bir pozitif ilişki olduğunu ve bu ilişkide pozitif duygulanımın tam aracı değişken olarak konumlandığı göstermiştir. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'deki pozitif örgütsel psikoloji literatürüne katkıda bulunmuş ve bu alanda daha fazla uygulama ve müdahaleye olan ihtiyacı vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
An approach that prioritizes managing negativity at work to generate positive outcomes such as performance, engagement, and well-being is insufficient for companies to thrive and flourish in the new age of business. Positive psychology facilitates positive results at both the organizational and individual levels by providing new ideas, novel concepts and tools, and practical implications. This study seeks to shed light on the connection between psychological capital, one of the most well-known positive psychology concepts, and job engagement. In this relationship, positive affectivity will be positioned as a key mediating factor. Utrecht Work Engagement Scale, Psychological Capital Scale, and PANAS were used as data collection tools. Data were collected online, and 202 Turkish employees completed the online survey. SEM was performed using Amos 28 to assess the mediation model. Results showed that there is a significant positive relationship between PsyCap and work engagement and this relationship is fully mediated by positive affectivity. The study's findings contributed to Turkish literature on positive organizational psychology and highlighted the demand for additional applications and interventions in this field.