Bir üniversite hastanesinin yoğun bakımında çalışan hemşirelerin ekip çalışması tutumlarının incelenmesi
An investigation of teamwork attitudes of nurses working in theintensive care unit of a university hospital
- Tez No: 835383
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin ekip çalışması tutumlarının incelenmesini amaçlayan bu çalışma kesitsel ve tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini ilgili üniversitenin uygulama ve araştırma hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 52 hemşire oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, iki bölümden oluşan bir anket formu ile toplanmıştır. Formun birinci bölümünde sosyodemografik özelliklerin belirlenmesi amacıyla bir soru formu, ikinci bölümde ise Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği yer almaktadır. Verilerin analizi SPSS 22.0 programıyla yapılmıştır. Sosyodemografik özellikler için yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma testleri kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen ölçümlerin normal dağılıp dağılmadığı Shapiro-Wilk testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional and descriptive study that aims to examine the teamwork attitudes of nurses working in the intensive care units of a university hospital. The study sample consists of 52 nurses working in the intensive care units of the relevant university's practice and research hospital. The data for the study were collected using a questionnaire form consisting of two sections. The first section of the form included a questionnaire for determining sociodemographic characteristics, and the second section included the Teamwork Attitudes Scale. The analysis of the data was conducted using the SPSS 22.0 program. Percentage, frequency, mean, and standard deviation tests were used for the sociodemographic characteristics. The normality of the measurements obtained from the scale was tested using the Shapiro-Wilk test.